Sosyal Medya

10 yaşındaki kız çocuğu ölünce İtalya TikTok’u kısıtladı

İtalya’da bulunan Palermo şehrinde 10 yaşındaki kız çocuğu TikTok’da “blackout challange” isimli nefessiz kalma meydan okumasına katıldı. Nefessiz kalan çocuk hayatını kaybedince İtalyan yetkiler harekete geçti.

İtalya Kişisel Verileri Koruma Kurumu (GPDP), TikTok’a yaşı kesin olarak belirlenemeyen kullanıcılara ait hesapların engellenmesi talimatı verdi. GPDP, talimatın 15 Şubat’a kadar geçerli olduğunu, sonrasında değerlendirme yapılacağını ifade etti. GPDP geçtiğimiz aylarda da TikTok’a “yaşı küçüklerin korunmasına dikkat edilmediği” gerekçesiyle uyarıda bulunmuş, çocukların video paylaşım ağına kaydolabilmesinin kolaylığını eleştirmişti.

EN AZ 13 YAŞ ŞARTI VAR
Ülke gündemine oturan olayın ardından İtalyan savcılar da çocuğun ölümüne ilişkin soruşturma başlattı. TikTok tarafından yapılan açıklamada, “TikTok topluluğunun güvenliği bizim önceliğimizdir. Yetkili makamların soruşturmalarında iş birliği yapmak için hazırız” denildi.

TikTok’un kurallarına göre kullanıcıların en az 13 yaşında olması gerekiyor. Çinli ByteDance şirketinin bünyesinde bulunan TikTok, dünya çapında özellikle gençler arasında oldukça popüler bir uygulama.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu