İnternetSosyal Medya

14 yaşındaki Mert Emre Karagöz, Facebook üzerinden satın alınan silahla öldürüldü

İstanbul’da 14 yaşındaki arkadaşını, pompalı tüfekle öldüren Muhammet K.’nin (14), silahı Facebook üzerinden satın aldığı ortaya çıktı. Muhammed K.’nin silahı satın almak için 600 TL ödediği öğrenildi. Cinayet zanlısı çocuğun silahı aldığı kişiye de sosyal medyadaki grup üzerinden ulaştı. Korkunç olay silah internetten nasıl bu kadar kolay satılıyor sorusunu gündeme getirdi. Ayrıca olaya sosyal medyadan tepki gösteren bazı kullanıcılar  “Pompalı tüfek niçin ‘ruhsat’ kapsamına alınmıyor?” sorusunu sordu.

SİLAH SATIN ALMAK ÇOK KOLAY HALE GELDİ

İstanbul Bahçelievler’de geçtiğimiz çarşamba akşamı 9. sınıf öğrencisi 14 yaşındaki Muhammet K., okul yolunda sınıf arkadaşı Mert Emre Karagöz’ü (14) pompalı tüfekle 3 kez ateş ederek öldürdü. Cinayetin ardından tutuklanan Muhammet K., Bakırköy Adliyesi’nde savcıya ifade verdi. Muhammed’in verdiği  ifadeler, bireysel silahlanmanın tehlikesini bir kez daha ortaya koydu. Henüz 14 yaşında olan çocuk zanlı, cinayette kullandığı tüfeği Facebook üzerinden satın aldığı ortaya çıkmıştı.

İşte  Muhammed K’nin kanı donduran o ifadeleri:

SİLAH TESLİMATI PARKTA YAPILDI

“6 Kasım’da Facebook üzerinden tanıştığım bir kişiyle pompalı tüfek pazarlığı yaptım ve 600 TL’ye anlaştım. Aynı gün cep telefonumu 1000 TL’ye sattım. Tüfeği almak üzere satıcıyla Bağcılar Kestane Parkı’nda buluştum. Bu şahsa da Facebook’tan pompalı satışı diye bulmuş olduğum bir grup vasıtasıyla ulaştım. Parayı elden teslim edip silahı aldım ve eve götürüp battaniyenin arasına sakladım. Olay günü amacım yaralamaktı. Bir anda karar vererek tahminen aramızda 20-30 metre mesafe varken bacağına doğru bir el ateş ettim. Sonra yanına yaklaşıp yere doğru iki el ateş ettim. Tüfeği üzerimde saklayıp olay yerinden 5 dakika uzaklaştıktan sonra taksiye bindim. Taksici tüfeği görmedi. Yeşilköy’e gidip denize attım…”

RUHSATSIZ SİLAHLARIN FİYATI 300 TL’DEN BAŞLIYOR

İnternet sitelerinde kurulan özel sayfalarda tüfek satışı yapılıyor. Ucuz fiyata pompalı tüfek almak isteyenler de internetten satış yapan sayfalarda pazarlık yapıyor. Facebook’ta bu şekilde çok sayıda sayfa göze çarpıyor. Site yöneticileri, verdikleri ilanın altında gelen fiyat sorularına ise yanıt vermeyip telefon numarası istiyor veya özelden mesaj atılmasını talep ediyor. Bu sayfalardaki tüfek fiyatları ise sadece 300 TL’den başlıyor. Pompalı silah almak isteyen herhangi biri bu siteler aracılığıyla ruhsata sahip olmadan kolayca silah satın alabiliyor. Bu da facialarla sonuçlanan olaylara neden oluyor…

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu