Teknoloji

2012′ NİN EN ÇOK ARANANLARI

google-zeitgeist

2012 yılında 50’yi aşkın ülkede en çok neler arandı, hangi başlıklar, kişiler arama trendlerinde yükseldi? Tüm bunların cevaplarını Google’ın her yıl açıkladığı Zeitgeist listesinde bulabilirsiniz. Google Zeitgeist 2012 listesinde, geride bıraktığımız yılın en önemli olayları ve en son trendleri gözler önüne seriliyor. Farklı kategorilerden oluşan listelerde Türkiye’de ünlü isimler arasında Hadise ilk sırada yer alırken, en fazla aranan TV dizisi geçen yıl olduğu gibi bu yıl da ‘Muhteşem Yüzyıl’ oldu.

Google’da her yıl yapılan aramalarda yükselen trendleri kapsayan Zeitgeist’ın 2012 sonuçları açıklandı. Google Zeitgeist’da, yılın en hızlı yükselen 10 sorgusuyla birlikte 2012’hin ruhunu yakalayabilmek amacıyla milyarlarca Google araması incelendi. Google tarafından her yıl, yıl içinde aramalarda yükselen trendlerin açıklandığı Zeitgeist , bu yıl da 2012 yılının en önemli olayları ve en son trendlerini gözler önüne serdi. Dünyada trend olan aramalar arasında ise ilk sırada ani ölümüyle büyük üzüntü yaratan Whitney Houston yer aldı. İkinci sırada Gangnam Style yerleşirken, üçüncü sıraya Hurricane Sandy oturdu.

Google’ın farklı kategorilerde belirlediği yükselen arama trendleri listesinde bu yıl Facebook, Youtube ve e-Okul ilk sıralara yerleşti. En çok aranan TV Dizileri listesinde ise geçen yıldan bu yana en çok konuşulan yapımlar arasında yer alan popüler TV Dizisi ‘Muhteşem Yüzyıl’ dizisi ilk sıraya oturdu. En fazla aranan ünlüler listesinde Hadise ilk sıraya yerleşirken, en çok aranan spor takımları arasında da Galatasaray birinci sıraya yerleşti.

Google Zeitgeist 2012′in en hızlı yükselen Seyahat Noktaları aramalarında ise Antalya, Bodrum, Alanya gibi tatil destinasyonları Paris, Mısır, Maldivler, İspanya gibi şehirleri ardında bırakarak üst sıralara yer aldı.

Google Zeitgeist 2012’de daha fazla detaya erişmek için http://www.google.com/zeitgeist/2012/#the-world sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Türkiye’de Trend Olan Aramalar

1. 1. Facebook

2. 2. YouTube

3. 3.e-Okul

4. 4. Ösym

5. 5.Ekşi Sözlük

6. 6.Araba Oyunları

7. 7.Milliyet

8. 8.Işkur

9. 9.Hürriyet

10. 10. Habertük

Dünya’da Trend olan Aramalar

1. Whitney Houston

2. Gangnam Style

3. Hurricane Sandy

4. iPad 3

5. Diablo 3

6. Kate Middleton

7. Olympics 2012

8. Amanda Todd

9. Michael Clarke Duncan

10. BBB12

En Çok Aranan Ünlüler

1. 1.Hadise

2. 2.Mustafa ceceli

3. 3. Tarkan

4. 4. Halil Sezai

5. 5.Murat Boz

6. 6. Orhan Gencebay

7. 7. Demet Akalın

8. Yıldız Tilbe

9. Hande Yener

10. Ajda Pekkan

 

 

En Çok Aranan TV Dizileri

1. Muhteşem Yüzyıl

2. Kuzey ve Güney

3. Kurtlar Vadisi Pusu

4. Yalan Dünya

5. Suskunlar

6. Arkak Sokaklar

7. Sakarya ve Fırat

8. İşler ve Güçler

9. Karadayı

10. Alev Alev

 

En Çok Aranan Spor Takımları

1. Galatasaray

2. Trabzonspor

3. Fenerbahçe

4. Bursaspor

5. Beşiktaş

6. Sivasspor

7. Orduspor

8. Kayserispor

9. Antalyaspor

10. Gaziantepspor

 

Trend Olan Seyahat Noktaları

1. Antalya

2. Bodrum

3. Alanya

4. Dubai

5. Kıbrıs

6. Fethiye

7. Paris

8. Mısır

9. Maldivler

10. İspanya

 

Zeitgeist Hakkında

2012, küresel güçlerin oyunlarından tarihi seçimlere ve tüm diğer olaylara kadar önemli anların yılıydı. Bu siteyle dünyanın neleri aradığını göstermek için bir trilyondan fazla sorguyu analiz edildi. Google Arama Trendleri ve dahili very araçları gibi birden çok kaynaktan gelen veriler kullanıldı. 2012’nin ruhunu en iyi şekilde yansıtacak isimleri oluşturmak için spam ve tekrarlanan aramalar filtrelendi.

Trend Olan sorgular, 2011’e kıyasla 2012’de aralıksız bir dönem boyunca en yüksek trafik hacmine sahip aramalardır. En çok Aranan sorgular, 2012’deki en popular terimlerdir. En yüksek arama hacmine sahip sorgular üst sıralarda yer alır.

Medyafaresi.com

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu