Spor

2016 Rio Paralimpik oyunları halterde dünya rekoru ve altın madalya Türkiye’nin

Rio’da yapılan 2016 Rio Paralimpik Oyunları’nda milli sporcumuz hem dünya rekoru kırdı hem de altın madalyayı ülkemize kazandırdı. Halter dalında yarışan Nazmiye Muratlı 104 kilo ile dünya rekorunu da kırarak altın madalyayı almaya hak kazandı.

Halter dalında 41 kg’da yarışan Türk sporcumuz Nazmiye Muratlı Paralimpik’te üst üste altın madalya kazanan ilk Türk sporcu olarak da tarihe geçmeyi başaran isim oldu.

Brezilya’nın Rio de Janerio’da yapılan 2016 Rio Paralimpik Oyunları’nda diğer başarılarımız ise şu şekilde seyretti:

Türkiye’ye judoda 48 kiloda Ecem Taşın bronz madalya kazandırdı.

Rio Paralimpik Oyunları’nda, Türkiye Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı, Japonya’yı 65-49’luk skorla mağlup etti.

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, halterde altın madalya kazanan Nazmiye Muratlı için tebrik mesajı yayımlayarak milli haltercimizi şu sözlerle tebrik etti: “2016 Rio Paralimpik Oyunları’nın ilk gününde milli sporcularımızdan güzel haberler gelmeye devam ediyor. Halterde Kadınlar 41 kiloda mücadele eden Nazmiye Muratlı, kaldırdığı 104 kilo ile hem Paralimpik hem de Dünya Rekoru kırdı ve bu muhteşem derecesiyle altın madalya kazandı. Milli sporcumuz, 2012 Londra’dan sonra bir kez daha altın madalya kazanarak bizlere büyük bir gurur yaşattı. Ay Yıldızlı Bayrağımızı göndere çeken Nazmiye Muratlı’yı tebrik ediyor, oyunlarda mücadele edecek diğer sporcularımıza başarılar diliyorum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu