Yaşam

2019 Yılbaşı’sı hangi güne denk geliyor? 31 Aralık Pazartesi günü tatil olacak mı?

2019 yılına iyice yaklaştığımız şu günlerde en çok merak edilen konulardan biri de yılbaşının hangi güne denk geleceği… Yılbaşını kutlamak isteyenleri yakından ilgilendiren bu soruyu merak edenler için hemen söyleyelim; 2019 yılının yılbaşısı 31 Aralık pazartesiyi salıya bağlayan gece olacak. Yani Yılbaşı, 1 Ocak Salı gününe denk geliyor.

31 ARALIK PAZARTESİ TATİL Mİ?

2019 yılbaşı 1 Ocak Salı gününe denk gelnce merak edilen diğer bir konu da 31 Aralık pazartesi günü okulların tatil olup olmayacağı da önem taşıyor. Eğer pazartesi günü için tatil kararı çıkarsa 2019 yılbaşı tatili 4 gün olacak demek oluyor. Fakat şu ana kadar hükümet tarafından bu konuda henüz bir açıklama yapılmadı.

YILBAŞI NEDİR?

Türkiye dahil Gregoryen takvim’inin kullanıldığı birçok ülkede yılın ilk resmi günüdür. Bir hıristiyan bayramı olan ve İsa’nın doğuşunu kutlayan Noel’den tamamen ayrı olarak kutlanır. Ancak bazı ülkelerde Noel ve Yılbaşı tatilleri birleştirilir. Sanılanın aksine ağaç süsleme ve hediyeleşme gibi aktiviteler yılbaşında değil, Noel’de gerçekleştirilir.

1 Ocak: Türkiye dahil, çoğu ülke tarafından kullanılan Miladi Takvim’e göre yılın ilk günü.

Hicri Takvimde yılbaşı Muharrem ayının 1’inde gerçekleşir. Hicri Takvim 12 kameri aya göre düzenlendiğinden 354 güne denk gelir, dolayısıyla Miladi takvime göre yılbaşı her yıl 11 gün önce gerçekleşir. Böylece 2008 yılında Miladi yıl boyunca Hicri takvimde iki adet yılbaşı gerçekleşmiştir.

Roşaşana (İbranice yeni yıl): Musevi yılbaşıdır. Hamursuz Bayramı’ndan 163 gün sonra kutlanır.

Doğu Ortodoks Kilisesi’nde yılbaşı (İsa’nın sünnet yıldönümüne de denk gelen) 14 Ocak’da kutlanır (Jülyen Takvimine göre 1 Ocak). Ancak en büyük 12 Doğu Ortodoks Kilisesinin sekizi, iki tarihin aynı güne geldiği Güncellenmiş Jülyen Takvimini benimsemiştirler (Bulgaristan, Kıbrıs Cumhuriyeti, Mısır, Polonya, Romanya, Suriye, Türkiye ve Yunanistan). Gürcistan, İsrail, Rusya ve Sırbistan Ortodoks Kiliseleri ise Jülyen Takvimi kullanmaya devam ederler.

Çin yılbaşı her yıl ilk kameri ayınının yeni Ay gününde kutlanır, ki bu da kabaca ilkbahara denk gelir. Tam tarihi, Miladi takvime göre 21 Ocak ile 21 Şubat arasına düşer. Çin’de yılın en önemli bayramı konumundadır.

İran takviminde yılbaşı Norous (Nevruz) olarak anılır ve ilkbaharın başında kutlanır (20 veya 21 Mart).

Tayland, Kamboçya ve Laos’da yılbaşı 13 Nisan’dan 15 Nisan’a kadar kutlanır. Özellikle Tayland’da bu kutlama su dökerek gerçekleşir.

EN GÜZEL YILBAŞI MESAJLARI

Yılbaşı yaklaşırken sevdiklerinize en güzel yılbaşı mesajları göndermek hakkınız. İşte, size yeni yılda sevdiklerinize, arkadaş ve dostlarınıza akrabalarınıza facebook, whatsapp, messenger, instagram’dan göndereceğiniz güzel mesajlardan örnekler:

-Yeni yılın sana neşe ve mutluluk getirmesi dileğiyle…. en içten sevgilerimle.

-Yeni yılda, her şeyin gönlünüzce olmasını diler, tüm beklentilerinizin gerçekleşmesini temenni ederim. Mutlu yıllar…

– Sevgilerin birleştiği, belki durgun, belki yorgun, yine de mutlu, yine de umutlu, yіne de sevgі dolu nіce yıllara!

-Yeni yıl size ve tüm sevdiklerinize güzellikler getirsin…

-Yeni yılda size anlamlı ve sağlık dolu günler diliyorum…Nice yıllara hep birlikte..

-Yeni yıl sana güzel günler, unutamayacağın anlar ve bol kahkahalı günler getirsin..

-Yeni yılda her yeni gün, seni bir önceki günden daha çok mutlu etsin..

-2019, bugüne kadar hissetmediğin, yaşamadığın tatmadığın güzellikler getirsin..

2018 yılı acılarımızla, sevinçlerimizle geride kalacak. 2018 daha fazla umut, daha fazla sevinç, daha fazla mutluluk getirsin. Yaşamında güzel yıllar, mutlu yarınlar, gerçek dostluklar hep seninle olsun. Mutlu Yıllar!!

– Yine yeni bir yıl var kapımızda. 2018 yılına gireceğimiz şu günlerde istediğiniz her şeyin gerçekleşmesi dileğiyle. Mutlu yıllar…

 

 

 

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu