Medya

2019 yılında Basın İlan Kurumu’ndan en çok ilan alan gazete Cumhuriyet

Basın İlan Kurumu’nun yazılı gazetelere verdiği ilanlar ekonomik açıdan zorlanan kağıt medyası için oldukça önem arzediyor. Yayınlanan raporda Basın İlan Kurumu tarafından en çok ilan alan gazetenin Cumhuriyet gazetesi olduğu ortaya çıktı. Konu özellikle bazı gazeteciler tarafından sosyal medya Twitter’da gündem oldu.

EN ÇOK İLAN ARTIŞI CUMHURİYET’TE YAŞANDI

2019 yılında yazılı gazetelerin Basın İlan Kurumu’ndan aldıkları ilanları gösteren grafik çarpıcı bir tabloyu gözler önüne serdi. Gazeteci Mahmut Tezcan, kişisel web sitesinde gazetelerin 2018 yılına göre 2019 yılında aldıkları ilanları kıyasladı.

2019’da en fazla reklam alan yaygın gazete, 3480 ilanla Cumhuriyet gazetesi olurken en az ilan alan gazete ise 218 ilanla Yurt gazetesi oldu. Yurt gazetesi, 2019 başında yaygın gazete statüsündeyken yıl içinde yerel gazete olarak yayın hayatına devam etmeye karar vermişti.

2019’da Yurt’tan sonra en az ilan ve reklam alan gazete 521 ilanla Evrensel olurken Birgün gazetesi toplam 678 ilan aldı.

İLAN SAYILARI NASIL DEĞİŞTİ?

2019’da yaygın gazete olarak yayın hayatına son veren Vatan gazetesi gibi istisnaları akılda tutmakla beraber, 2019’da yaygın gazete olarak basılan gazetelerin, geçtiğimiz yıl aldıkları BİK ilanları ile bir önceki yılın karşılaştırıldığı tabloyu aşağıda görebilirsiniz.

32 yaygın gazeteye 2018’de dağıtılan ilan sayısı 56 bin 55 iken 2019’da bu sayı 51 bin 939’a düştü. Söz konusu örneklemde ilan sayısı %7 azalırken, 2018’e göre ilan sayısını 6 gazete artırdı. İlan sayısı artan gazeteler arasında Cumhuriyet %46 ile dramatik bir artış gösterdi. Aldığı ilan oranında en ciddi kaybı yaşayan ise %76’lık düşüşle Yurt gazetesi oldu.

SOSYAL MEDYADA CUMHURİYET KONUŞULDU

Öte yandan bazı gazeteciler Cumhuriyet’in yüzde 46’lık ilan artışını değerlendirdiler. Paylaşılan yorumlardaki ironi ise dikkatlerden kaçmadı.

 

blank

HABERİN KAYNAĞINI GÖRÜNTÜLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu