İnternetTeknoloji

2019’da internet abonelerini neler bekliyor? Limitsiz internet bekleyenler dikkat!

31 Aralık’tan itibaren Adil Kullanım Kotası(AKK)  kalkıyor. Yeni yıldan itibaren internet aboneleri için yeni bir dönem başlayacak. Peki kotanın kalkması ne anlama geliyor? Kullanıcılar, 2019 yılından itibaren interneti sınırsız mı kullanacak? işte AKK ile ilgili haberin detayları…

YENİ YILDA İNTERNET ABONELERİNİ NASIL BİR DÖNEM BEKLİYOR?

Adil kullanım noktası(AKN) ya da kotası internet kullanıcılarının belirli bir sınıra ulaştıktan sonra bağlantı hızının yavaşlatılması anlamına geliyor. 2012 yılından bu yana Türkiye’deki internet kullanıcıları için problem olan bu uygulama yakın zaman sonra tarih olacak.

2019’dan itibaren internet aboneleri yeni yapılacak düzenlemeden etkilenecek.

İnternet altyapısının gelişmesiyle adil kullanım noktasına artık gerek kalmadığı haber veriliyor.. Türkiye’deki 10 milyondan fazla sabit internet abonesi için yeni dönem 1 Ocak 2019’da başlayacak. Amaç haberleşme, iletişim ve ulaşım alanlarında daha ekonomik ve kaliteli hizmet verebilmek.

YA LİMİTSİZ İNTERNET YA DA LİMİTLİ PAKET SEÇENEĞİ

Kotanın kalkması ile kullanıcılar için bir hız kotası olmayacak. Hız düşüklüğü sorunları yaşanmayacak. Kullanıcılar iki tercihte bulunabilecekler. Ya internet kullanımı sınırsız olacak. Ya da kullanıcılar sınırlı paketleri tercih edecekler.

Yeni düzenleme tüketicinin yanılmasını önlemeyi amaçlıyor.  Adil kullanım noktası sınırını bugüne kadar internet servis sağlayıcıları belirliyordu. Kota kalkınca tüketicilere limitli ya da limitsiz internet şeklinde iki seçenek sunulacak.

Yeni yılda sınırsız internet vaad eden internet servis sağlayıcı AKK veya AKN adı ile bir sınır koyamayacak. Kaç hızda ne miktarda internet verecekse bunun adını koyup onun fiyatını yazacak. Tüketici daha doğru fiyata daha isabetli kararla ulaşma imkanı sağlayacak.

YENİ DÖNEMDE NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Tüketicilerin internetten beklentisi sadece kotanın kalkması değil. İnternette hız ve zaman da kazanmak da çok önemli. Adil kullanım kotasının kalkması ile tüketici de kendi kendini denetleyebilecek.

Milyonlarca internet kullanıcısı 1 Ocak itibarıyla nelere dikkat etmeli?

– Tüm internet aboneleri düzenlemeden etkilenecek.

– Aboneler gerçek anlamda sınırsız internet kullanabilecek.

– AKN’nin kaldırılması için aboneler dilekçe vermeyecek.

– Sözleşme sonuna kadar sınırsız ve adil kullanım kotasız internet kullanılabilecek.

– Sözleşme bitiminde limitli veya limitsiz iki seçenek sunulacak.

– Yeni tarife seçecekleri için AKN’siz tarifeler sunulacak.

– Tüketici haksız bir hizmet ödemesiyle karşılaşmayacak.

– Yeni tarifeler “kotalı” veya “kotasız” olacak.

– Kota sınırına ulaşıldığında abonelerin ilave paket alması gerekiyor.

– Aylık limit aşımında GB başına ek ücretlendirme yapılabilecek.

– Paket ücretlerini şirketler arası rekabet belirleyecek.

– Denetimi, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu yapacak.

Yeni düzenlemeye göre 1 ay önce internet servis sağlayıcının abonelerine bilgi vermesi gerekiyor.

Kullanıcılar öncelikle sözleşme bitiş tarihine dikkat etmeleri gerekiyor.  Sözleşmenin bitmesinden 1 ay önce servis sağlayıcıların kullanıcılara bilgi vermesi gerekiyor.

Haksızlık yapan internet sağlayıcısının para cezası ödeyeceği öğrenildi.

Tüketiciler şikayetlerini Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun tüketici hakları daire başkanlığına yapacak. Şikayetin haklı bulunması durumunda internet sağlayıcısına idari para cezası verilecek.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu