Teknoloji

2020 yılında Türkiye dijital pazarında neler yaşandı?.. Para cezaları ve video blogları​

Türkiye için 2020 yılı macerayla doluydu: büyük tartışmalara neden olan yasalar kabul edildi, reklam bütçeleri yeniden incelendi, küresel pandeminin sonuçları yaşandı. Admitad Türkiye ekibi,  2020 yılının muhasebesini yaptı. İşte 2020 yılının pandemi ile birlikte öne çıkan dijital pazarlama alanında ilginç başlıkları…

  1.”Yerel” Temsilcilik

1 Ekim 2020’de tüm uluslararası şirketlerin Türkiye’ye temsilci atmalarını gerektiğini belirten Sosyal Medya Yasası yürürlüğe girdi. Özellikle, Türkiye’den günlük erişimi 1 milyondan fazla olan Twitter, Facebook,

Instagram, WhatsApp gibi uluslararası şirketleri etkilemektedir. Bu yüzden, Facebook, İnstagram, YouTube,​ LinkedIn gibi sosyal medya şirketlerinin temsilci attığını kabul etti, Twitter, Periscope ve Pinterest sosyal medya ağlarının, Türkiye’ye temsilci atmadıklarından dolayı reklam alması yasaklandı.

 

Eğer uluslararası şirketler, Türkiye’de temsilci bulundurmayı kabul etmezse, İnternet trafikleri bant daraltılacaktır. Ayrıca reklamveren şirketlere de ceza kesilecek. Bu durum, hem kullanıcıların diğer sosyal medya ağlarına geçmesine, hem de nihayetinde yerel bir sosyal platformun oluşturulmasına yol açabilir. Ya da, Telegram aksine kullanıcı sayısını artırabilir. Ek olarak, çeşitli VPN hizmetlerine olan talep oldukça artacaktır. 2021 yılın başında WhatsApp, gizlilik politikasını değiştirmek istediğinde, çoğu kullanıcılar onu silmeye başladı. Aynı zamanda Türkide’deki Telegram coşkusu yaşandı.

 

2. ‘‘Pahalı’’ Google

 

1 Kasım 2020’den itibaren Google, Türkiye, İngiltere ve Avusturya’da reklam yayınlamak için yeni ücretler uygulamaya başladı. Türkiye’de yayınlanan reklamlar için ek yüzde 5’lik kesinti yapmaya başlandı. Google’dan yapılan açıklamada, “Türkiye’deki düzenlemelere uymanın karmaşıklığı ve maliyetindeki önemli artışlar nedeniyle Yasal İşletme Maliyetleri eklenmektedir” denildi.  

 Yayıncıların daha karlı trafik kaynaklarını seçecekleri ve reklamverenlerin, bu tür reklamlar için bütçeleri azaltacakları belli. Ancak Google Shopping artık çalışmadığı ve CPC kampanyaları kriz sırasında çok fazla düştüğü için, satışları artırmak açısından organik trafiğin etkinliğine güvenmek için hiçbir neden yok. Daha fazla yayıncının İnfluencer pazarlamaya geçmesi çok daha muhtemeldir.

3. İnfluencer marketing

 

2021 yılının ilk yarısında medya için toplam 823,5 milyon dolarlık (6,3 milyar lira%3/a>) bütçe harcandı. Ana tanıtım kanalları (trafik kanalları) fenomenler, blog yazarları ve sosyal ağları olmuştur. Pandemi döneminde, influencerlerin etkisi özellikle arttı: YouTube’daki bloggerler de dahil olmak üzere fenomenler, hedef kitlelerini daha iyi tanıdıkları için doğal ve öz bir mesajın nasıl iletebileceğini biliyorlar ve buna göre kendileri daha organik içerikler hazırlıyorlar. 1 milyondan fazla hedef kitleye sahip olan şirketler, satış ortaklığı yöneticilerini işe almaya ve İnfluencer marketing departmanlarını kurmaya başladı.

 

Dolar    kurundaki    yükselişin     nedeniyle, birçok       reklamveren pazarlama
maliyetlerini düşürdü, ancak aynı zamanda, garip bir şekilde, influencer pazarlama bütçeleri sadece artış gösterdi – en azından CPI programlarında. Ve indirme başına en düşük bir komisyon ödenmiyor – çoğu zaman komisyonlar 1 dolardan başlar. Böylece, Türkiye’deki influencerlar ile işbirliği yapan ajanslar,

CPA ( Cost per action) modeline göre çalışmaya başladı. Admitad, CPA ve

CPC modeline göre çalışan iki influencer ajansı ile anlaşmıştır.  

 

Ancak, yerel ve uluslararası şirketlerin satış ortaklığı modeli ne olursa olsun, video içeriği bu pazarda çok önemlidir. Birincisi, video içeriği çok popüler bir traffik kanalı – (neredeyse 60 milyon kullanıcıya sahiptir.). İkincisi, YouTube Türkiye’deki temsilciliğini açıyor, bu da engellenmeyeceği ve bu platform aracılığıyla satışların artması ihtimalinin olduğu anlamına gelmektedir.

ADMITAD PLATFORMUNU İNCELEMEK VE DAHA FAZLA BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN

3. Çin sorusu

 

Çinli e-ticaret devi Alibaba, video içeriğinin tarafını geliştirmeye ve influencer’larla çalışmaya başlayacak. Ancak Çin pazarları zor zamanlar geçiriyor: Türkiye’deki yüksek vergiler nedeniyle, onların verimliliği, diğer ülkeler ile kıyasladığımızda, önemli ölçüde düştü ve döviz kurlarındaki fark işlerini zorladı.

Vergiler nedeniyle, sipariş edilen ürünlerin toplam tutarı ile teslim edilen ürünlerin toplam tutarı arasındaki fiyat farkı tahmin edilemez. Yine de AliExpress temsilcilerinin açıklamasına göre, 2021 yılından itibaren kullanıcılar, sipariş verdikleri ürünün vergi miktarını da hemen sitede görebilecekler.

 

4. Online eğitim zamanı

 

Koronavirüs salgını nedeniyle binlerce kişi evde zaman geçirmek zorundalar: kimler evden çalışmaya başladı, kimler ise işlerini kaybetti. İnternet’ten indirimli ürünleri arayarak veya yeni yetkinlik edinerek daha fazla boş zaman geçirebilirler. Bu dönemde insanların uzaktan eğitime​ olan talebi arttı.

 

Bir yandan, yeni yayıncıların online olarak CPA ile nasıl para kazanabileceğini öğrenmek için harika bir fırsattır. Diğer yandan, online eğitimin eğilimi azalmadan önce eğitim programına başlarken aynı anda onu tanıtarak komisyon elde edebilirler. Ayrıca, Admitad sosyal medya hesaplarımızda her hafta yayıncılara yardımcı olabilecek bilgiler paylaşıyoruz. 

 

5. İstek, Talep ve Reklam

 

Tahmin edilebileceği gibi, pandemi döneminde herhangi bir reklam olmadan, online yemek sipariş servislerine olan talep büyüdü. Bu sebeple artan müşteri kitlesine online olarak sipariş verme imkanını sunamayacağını düşünen bu segmentteki çoğu markalar, satış ortaklığı ile çalışmaktan vazgeçtiler. Devletin desteğiyle elektronik satışları da arttı. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan, pandemi döneminde uzaktan eğitime başlamak için ihtiyacı var olan yarım milyon çocuğa ücretsiz tablet​ dağıtımı talimatını verdi.

 

Yılın ilk yedi ayında perakende, gıda ve ihtiyaç sektörlerinde online alışveriş değerleri % 380 oranında arttı.

 

Giyim ve mobilyaya olan talep azalırken, dizi, film, müzik ve online oyunların hizmetlerinin ücretli aboneliklerine olan talep arttı. Bu segment, Türkiye’de büyümeye yeni başlıyor, ancak en başarılı segmentlerden biri olma ihtimali çok yüksektir. 

 

6. 2021 yılının trendleri

 

Uluslararası reklam verenlerin Türkiye pazarında faaliyet göstermesi zor ve yakın zamanda pek kolay olmayacak. Yüksek vergiler sadece geçici bir önlem değil, uluslararası şirketlerden yerel hazine için para almayı amaçlayan uzun vadeli bir politikadır.

 

Kriz, reklam bütçelerini daha verimli trafik kanalları (örneğin, mobil cihazlar) için yeniden incelemek için harika bir zamandır. 2021’de, reklamverenlerin CPA ve CPI üzerinde çalışmaya hazır olan influencerlerle çalışmalarını tavsiye ediyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mitos

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu