2024 ve 2025 Memur ve Emeklilere Yapılacak Zam Oranları Belirlendi: Detaylar Resmi Gazete’de

Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’nun beşinci ve son toplantısında alınan karara göre, 2024’ün ilk altı ayında memur ve emeklilere yüzde 15, ikinci altı ayında ise yüzde 10 zam yapılacak. 2025’in ilk altı ayında ise yüzde 6 zam uygulanacakken, ikinci altı ayında yüzde 5 oranında bir zam daha gerçekleştirilecek.

Bu kararın ardından, Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, enflasyon farkının zam olarak sunulmasının doğru olmadığını belirtti. Yalçın, “2023’te Merkez Bankası’nın enflasyon hedefi yüzde 60’lara yaklaştı. Oradan gelecek enflasyon farkı bize zam olarak yansıtıldı. Enflasyon farkı müjde gibi ifade edilmesi doğru değil.” dedi. Ayrıca, enflasyon farkının eklenmesiyle en düşük memur maaşının 30 bin TL’yi aşacağını da vurguladı.

Yalçın ayrıca, toplu sözleşme yasası ve masa düzeninin tartışılması gerektiğini belirterek, “Refah payı konusunda olumlu bir yanıt alamadık. Toplu sözleşme yasası tartışılmalı, hakem ve masa düzeni tartışılmalı. Yasaya göre yeni bir evrensel normlar içerisinde bir çalışma yapılmalı. Yeni süreçte yasaya ilişkin tartışmamız artacaktır.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Kamu görevlileri için belirlenen zam oranları, Türkiye’nin ekonomik gelişmelerini yakından takip eden birçok vatandaş tarafından dikkatle beklenmekteydi. Bu kararla birlikte, memurlar ve emekliler için önümüzdeki iki yılın maaş artışları netleşmiş oldu.

Yayınlayan

Murat Beyoğlu

Murat Beyoğlu

14 Nisan 2002 tarihinde Afyon'da dünyaya geldim. Lisans eğitimimi Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünde tamamladım. Şu anda medyabey.com bünyesinde haber editörü olarak meslek hayatıma devam ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir