Yaşam

30 Ağustos gece yarısından itibaren 5 Eylül’e kadar otoyollar ve köprüler bedava mı?

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre; 30 Ağustos-5 Eylül arası otoyollar ve köprülerden ücret alınmayacak. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 10 günlük bayram tatilinde yap, işlet, devret modeli projeler hariç, otoyol ve köprülerden ücret alınmayacağını açıkladı.

Bakan Ahmet Arslan Kars’ın Sarıkamış ilçesinde AK Parti Sarıkamış 6. Olağan Genel Kurulu’na katıldı ve ardından Kars’ta birtakım temaslarda bulundu. Sonrasında bir açıklama yapan Bakan Arslan, 30 Ağustos gece yarısından itibaren 5 Eylül sabah saat 07.00’ye kadar otoyollar ve köprülerin ücretsiz olduğunu belirtti.

Bayramdan sonraki günün sabahına kadar köprüler ve otoyollar ücretsiz

Bakan Arslan yaptığı açıklamada  “Bu 10 günlük seyir sürecinde, özellikle bayramda sürücülerimizin rahat etmeleri, trafik sıkışıklığı olmaması adına bu gece yarısı itibariyle yani 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın başladığı günün gece yarısı itibariyle 5 Eylül sabah 07.00’ye kadar yap, işlet, devret modeliyle işletilen projeler hariç, otoyolları ve köprüleri ücretsiz hale getirdik. İnsanlarımız bayramdan sonraki günün sabahına kadar yine bu yollardan ücretsiz olarak yararlanabilecekler. Bu önemliydi. Ama çok daha önemlisi Türkiye’nin her yerinde 81 ilde malumunuz yeni yollar yapıyoruz. Yolların bakım onarımını yapıyoruz. Ve özellikle satı kaplama yolları sıcak asfalt hale getiriyoruz. İşte bu yollarda da bu tatil sürecinde gerek yeni yapım, gerek bakım onarım çalışmalarının tamamını durdurduk. Aciliyet kesbeden, mecbur olduklarımız hariç, hiçbir yerde çalışma yapmıyoruz. Ve özellikle çalışma yaptığımız yollarında mümkün mertebe de trafiğe vererek sürücülerimiz bayram sürecinde rahat etsin istiyoruz. Tekrar söyleyelim, 30 Ağustos gece yarısından başlamak üzere 5 Eylül sabah 07.00’ye kadar otoyollar ve köprüler tamamen ücretsiz olacak. Yap, işlet devret modelli projeler hariç olmak üzere ve bütün yollarımızda bakım, onarım, yeni yapım çalışmalarını da durdurduk. Sürücülerimiz rahat bir şekilde araçlarını sürebilsinler. Yolcularımız rahat bir şekilde yolculuklarını yapabilsinler. Mecbur olduğumuz yollar hariç, hiçbir yerde çalışma yapmayıp, mümkün mertebe bütün yolları trafiğe vereceğiz” bilgilerine yer verdi. .

Bayram sürecinde karayollarında aktif olarak 5 bin kişi çalışacak

Bakan Arslan bayram süresince karayollarında 5 bin kişinin aktif olarak çalışacağını ifade eden Bakan Arslan, yaklaşık 2.4 bin kişinin demiryollarıyla yolculuk yapacağını ve 42 binin üzerinde uçağın inip kalkacağını belirtereke  “Karayollarındaki çalışma arkadaşlarımız, gerek demiryollarındaki, gerek havacılık sektöründeki çalışma arkadaşlarımda özellikle insanımızın bu 10 günlük periyotta rahat seyir yapa bilmeleri adına görevlerinin başındalar. Demiryollarında bayram sürecinde tam 5 bin kişi aktif olarak çalışacak. Ve yaklaşık 2. 4 milyon kişi demiryollarıyla yolculuk yapacak. Karayollarıyla yapılan yolculuk hepinizin malumu, yine aktif olan havaalanlarımız sayesinde sadece bayram süresince 42 binin üzerinde uçak inecek ve kalkacak. Böylece insanlarımız hem tatillerini rahat yapabilmeleri, hem bayramlarını rahat geçirebilmeleri hem de özellikle Sılahi rahim yağarak sevdikleriyle, büyükleriyle kavuşmasını da sağlamış olacağız” dedi.

Bugün İstanbul’da trafiğe çıkanlar dikkat bu yollar trafiğe kapalı (30 Ağustos 2017)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu