Teknoloji

30 dakikadan daha kısa bir sürede çevrimiçi videolar nasıl yapılır?

İşinizin reklamını yapmak, hedef kitlenizin ilgisini çekmek, ürünlerinizi profesyonel kalitede sergilemek için videolar oluşturmak söz konusu olduğunda, genellikle yüksek ücretler ödemek gerekir.

Ancak, videolarınızda Hollywood prodüksiyon değerleri her zaman gerekli değildir. Bazen tek ihtiyacınız olan, hızlı ve ücretsiz olarak (veya en azından oldukça ucuza) çevirebileceğiniz bazı iyi videolar üretmektir.

Henüz yapmadıysanız, videoyu pazarlama stratejinize dahil etmeyi düşünmelisiniz. Sonuçta video son derece çok yönlü bir formattır.

Video Nasıl Oluşturulur (profesyonel birini işe almadan)

Faydalı olsa da, videolar oluşturmak için pahalı ekipmanlara veya hatta kendi orijinal çekimlerinize ihtiyacınız yoktur.

Tek ihtiyacınız olan bir konsept ve videoyla ne yapmak istediğinize dair bir fikir.

Ardından yapmanız gerekenler şunlardır:

 • Nasıl akmasını istediğinize dair kaba bir storyboard yapmak ve gerekirse bir senaryo yazmak.
 • Gerekli görüntüleri veya sesleri elde etmek veya üretmek.
 • İhtiyaçlarınıza bağlı olarak, bu gönderide listelenen birçok uygulamadan birinde video düzenlemesi yapmak.
 • Videonuzu sosyal medya gönderisi, reklam, YouTube videosu vb. olarak dağıtmak.

Ücretsiz stok görüntüleri ve müzik nereden temin edilir?

Daha önce de dediğimiz gibi kendi videolarınızı yapmak için gerçekten bir kameraya ihtiyacınız yok.

Mevcut fotoğrafların amacını değiştirebilir, stok görüntü sitelerinden ihtiyacınız olanı elde edebilir ve hatta gerekirse kendi çekimlerinizi telefonunuzla çekebilirsiniz.

Harika ücretsiz stok görüntüleri, uygun müzik ve harika ses efektleri bulabileceğiniz çok sayıda web sitesi var.

Ancak, içeriğin nasıl lisanslandığına bağlı olarak, ödünç aldığınız veya ticari amaçlarla kullanmak için ödediğiniz görüntülerin yaratıcısının ismini belirtmeniz veya ona ödeme yapmanız gerekebilir.

Ücretsiz stok görsel siteleri

 • Videvo: Tamamen ücretsiz, yüksek kaliteli HD görüntüleri ve hareketli grafikler.
 • Pexels: Dünyanın her yerinden ücretsiz fotoğraflar ve videolar.
 • Distil: Her 10 günde bir ticari kullanım için 10 yeni yüksek kaliteli video, gelen kutunuza teslim edilir.
 • Pixabay: Kullanabileceğiniz tonlarca canlı video, fotoğraf ve animasyon.

Ücretsiz müzik ve ses siteleri

 • org: Ücretsiz olarak kullanabileceğiniz çeşitli sesler.
 • Looperman: Yaratıcıya atıfta bulunursanız kullanabileceğiniz acapella vokal, müzik ve sesler.
 • Converse Sample Library: Kullanmanız için çok sayıda harika müzik ve ritim.
 • YouTube Ses Kitaplığı: İçerik oluşturuculara yönelik kaliteli müzik ve ses efektleri için harika bir kaynak.

Kendi videolarınızı yapmanıza yardımcı olacak ücretsiz video düzenleme araçları

Facebook, Instagram ve YouTube gibi çoğu video barındırma platformu, videoları yerel olarak kaydetmenize izin verse de, çeşitli durumlar için ve kısa bir süre içinde hızlı, gösterişli videolar üretmek için birçok iyi video düzenleme programı vardır.

Birçoğu ücretsiz olan ve bazıları kendi stok görüntü kitaplığını ve kullanmanız için diğer varlıkları içeren aşağıdaki araçları denemenizi şiddetle tavsiye ederiz.

 

Vimeo Create

Video paylaşım platformu olarak Vimeo’yu zaten biliyor olabilirsiniz. Son zamanlarda, işletmelerin video yapmasına ve paylaşmasına yardımcı olmak için özel olarak tasarlanmış bir araç paketi de başlattı.

Vimeo Create, doğrudan Shopify mağazanıza bağlanabileceğiniz ücretsiz bir video düzenleme uygulamasıdır. Mevcut ürün resimlerinizi ve metinlerinizi otomatik olarak işletmeniz için ürün videolarına ve reklamlara dönüştürmek için yapay zeka kullanır.

Ürününüzle ilgili birkaç soruyu yanıtlayın, öne çıkarılacak resimleri veya videoları seçin, logo logonuzu ekleyin ve stilleri özelleştirin. Vimeo Create daha sonra videonuzu dakikalar içinde düzenler, hatta renkler, temalar, müzik ve yazı tipleri için önerilerde bulunur.

Kizoa

Kizoa kendisini çevrimiçi bir video düzenleme programı olarak tanıtıyor. Bununla birlikte, ilk bakışta, programın birkaç video klibi bir araya getirmekten daha fazlasını yapabileceği açıkça ortaya çıkıyor. Videolara ek olarak, web uygulaması da kullanılabilir.

Video düzenleme alanında Kizoa, temel işlevleri ve özellikleri getiriyor. Buna video düzenleme işlevleri, 100’den fazla efekt ve 300’den fazla geçiş, yaklaşık 40 başlık ve kredi şablonu ve son olarak arka plan müziği dahildir. Bu araçlarla, hiç video oluşturmamış bir kullanıcı bile iyi çalışabilir ve ilk filmi kısa sürede düzenleyebilir.

Video kayıtlarını düzeltme fonksiyonlarını, yani parlaklık, kontrast ve renk doygunluğu ayarlarını da atlamamak gerekir. Kendi başlık veya kredi şablonlarınızı oluşturma seçeneği de yoktur. Öte yandan bu, daha ileri düzeyde bilgiye sahip kullanıcılara daha çok hitap eden bir özelliktir.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu