Yazarlarımız

3+1’İN İŞİ ÇOK ZOR

3+1

Star TV’nin yaz sezonu sürprizlerinden biri 3+1 oldu. Çok Güzel Hareketler Bunlar ekibinden  tanıdığımız Esen Yenenler, Oğuzhan Ko0ç ve İbrahim Büyükak yeni ve riskli bir işin altına girdiler. Tabii ki risk almadan iyi işler başarmak zor. Ama görünen o ki yeni format için şimdiden herşeyin yolunda gittiğini söylemek kolay değil.

3+1 genel olarak mizahın önde olduğu  talk şov tadında bir program. Zor bir formatı var. Bir de canlı yayın olması olayı daha da riskli bir hale getiriyor. Daha önceden üzerine çalışılmış ama doğaçlama görüntüsü verilen kimi espriler de  izleyiciye önceden düşünüldüğü gibi bire bir geçmiyor. Bant olsa “hadi bir daha baştan alalım” dersiniz. Ama canlı yayında böyle bir lüks yok.

Program sohbet ağırlıklı. Skeç tarafı ise daha arka planda. Böyle olunca ağırlıklı olan sohbet bölümünün çok daha dinamik ve eğlenceli olması gerekiyor. Ama yayınlanan iki program da gösterdi ki zaman zaman tebessüm edilse de bir bütün olarak bakıldığında 3+1’in hem matematiğinde hem de içeriğinde sorunlar var. Aynı sorun stüdyo konuğu seçimlerinde de kendini belli ediyor.

Sohbet tarafı yeterince ilginç ve eğlenceli değil dedik. Peki skeç tarafında işler nasıl gidiyor? Orada da genel olarak Çok Güzel Hareketler Bunlar çizgisinin altında bir performans göze çarpıyor. Kaldı ki skeçler çok başarılı olsa bile program süresiyle oranlayınca skeçlerin programın tamamına etkisi sınırlı olacak demektir. Oysa programın düşünülen bu haliyle çok iyi bir sohbet bölümüne sahip olması; ardından da başarılı skeçlerle 3+1’in tabiri caizse “pik” yapması gerekiyor.

Bence gelen konuklar daha özenle seçilip skeçlere dahil edilmeli. İşin doğaçlama tarafı abartılmamalı. Gizli bir tekst hep kendini belli etmeli. Tiyatro oyununun prova edildiği gibi üç genç isim, sohbet bölümünü yayın saati gelinceye kadar prova etmeli. Programın canlı olarak devam edip etmeyeceğine  birkaç program sonra karar vermeli. Bant seçeneği de gözardı edilmemeli.

Programın bundan sonraki seyri aynen devam mı edecek yoksa müdahaleler olacak mı  bunu zaman gösterecek. Şurası kesin 3+1’in bu performansı hem genç komedyenleri hem kanal yöneticilerini hem de izleyiciyi yeterince mutlu edecek gibi görünmüyor.

ŞADAN KABA/ MEDYABEY

https://twitter.com/Sadan_Kaba

https://www.facebook.com/medyabey

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu