Medya

4.5 yıl hapsi istenen Ali İhsan Karahasanoğlu’na Medya Derneği’nden destek

Yeniakit’in internet sitesinde 2015 yılında yayınlanan bir yazıdan dolayı İzmir Barosu, Yeni Akit Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Ali İhsan Karahasanoğlu hakkında 4.5 yıl hapis cezası istedi.

Oda TV’nin haberine göre İzmir Barosu’nun yaptığı suç duyurusu sonrası, Küçükçekmece Savcılığı’nca iddianame hazırlandı.

2015 yılında Akit’in internet sitesinde yer alan bir yazıyla ilişkili olduğu belirtilen iddianame çerçevesinde, Karahasanoğlu hakkında 4.5 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

Medya Derneği konu hakkında yazılı açıklama yaptı. Medya Derneği tarafından yapılan açıklamada “Sadece görüşlerine karşı oldukları gazeteye duydukları husumetten dolayı ısrarlı bir şekilde suç duyurusunda bulunanların talebi ile dava açılması, özgürlükler konusunda mesafe alınmadığından şikayet edenlerin, sadece kendilerini düşündüklerinin de göstergesi. Medya Derneği olarak, İzmir Barosu’nun ifade ve basın özgürlüğü hususunda gösterdiği çifte standardı kınıyor ve ifade ve basın özgürlüğü konusunda samimi olmaya davet ediyoruz.” ifadelerine yer verildi..

İşte Medya Derneği tarafından Ali İhsan Karahasanoğlu’na yapılan açıklama:


Özgürlük herkes için olmalı…

Yeni akit Gazetesi’nin internet sitesinde 2015 yılında yayınlanan bir yazı dolayısıyla yaşanan gelişmeler, ülkemizdeki bazı kesimlerin özgürlük anlayışlarının sadece kendilerini mi kapsadığı sorusunu akla getirmiş durumda.

Gazetenin internet sitesinde 2015’te yayınlanan ve muhtemelen mahlas kullandığı için yazarı tespit edilemeyen bir yazı için Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Ali İhsan Karahasanoğlu aleyhine açılması sağlanan 4.5 yıllık ceza davası, özgürlük deyince mangalda kül bırakmayanların gerçek yüzlerini ifşa eder nitelikte.

Olayın dikkat çekici tarafı, ilgili gazetenin internet sitesinde yayınlanan yazı ile ilgili ısrarlı suç duyurusunda bulunanlar arasında İzmir Barosu’nun da bulunması. Normalde ifade ve basın özgürlüğünü savunması gereken bir baronun, ideolojik olarak karşı olduklarının özgürlüklerine saygı göstermediğinin ispatı olan bu tavır, açıkça bir çifte standarttır.

Sadece görüşlerine karşı oldukları gazeteye duydukları husumetten dolayı ısrarlı bir şekilde suç duyurusunda bulunanların talebi ile dava açılması, özgürlükler konusunda mesafe alınmadığından şikayet edenlerin, sadece kendilerini düşündüklerinin de göstergesi.

Medya Derneği olarak, İzmir Barosu’nun ifade ve basın özgürlüğü hususunda gösterdiği çifte standardı kınıyor ve ifade ve basın özgürlüğü konusunda samimi olmaya davet ediyoruz.

Saygılarımızla.

Medya Derneği

.

Mitos

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu