Teknoloji

4.5G teknolojisi hayatımızı nasıl kolaylaştıracak?

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), 1 Nisan’da uygulamaya girecek 4,5G teknolojisi ile ilgili bilinmeyenleri anlatmak, kamuoyunu doğru bilgilendirmek amacıyla “4,5G Teknolojisi, Ülkemize Sağlayacağı Faydalar ve Getireceği Yenilikler ile Sıkça Sorulan Sorular” konulu kitapçık hazırladı.

Kitapçıkta, 4,5G teknolojisine ilişkin merak edilen soruların cevapları var.

Kitapçıkta; “4,5G nedir? ve 3G – 4,5G teknoloji arasındaki farklar nedir?” gibi merak edilen konulara ağırlıklı olarak yer veriliyor. ayrıca, kitapçıkta 4.5 G teknolojinin, Türkiye’ye sağlayacağı faydalar ile getireceği yenilikler de anlatılıyor.

En öncelikli konulardan biri hız. 3G’ye göre mobil haberleşmenin hızı 10 kat artacak. 4,5G hizmetinin, yetkilendirilmiş şirketler(Avea, Turkcell ve Vodafone) eliyle 1 Nisan itibarıyla abonelere sunmaya başlayacaklar.

4.5 G ABONESİ OLMAK ÖNEMLİ

yeni teknolojiden yararlanılabilmesi için öncelikle 4.5G abonesi olunması gerekiyor. Yine aynı şekilde  kapsama alanında bulunulması, 4.5G uyumlu SIM kart ve bu teknolojiyi destekleyen cihaz kullanılması gerekiyor.

KAPSAMA ALANI SORUNU TARİH OLUYOR

4.5G teknolojisiyle 3G’de ortaya çıkan kapsama alanı sorunu çözüm getirilmiş oluyor.

4.5G’nin sağlayacağı bir başka yenilik ise genişbant olanakları. Bu durum 2023 hedeflerine doğru çok daha hızlı mobil iletişim ve internet altyapısı kurulmasına imkan verecek. Buna bağlı olarak, kamu güvenliğinin sağlanmasının kolaylaşacak, emniyet güçlerinin karar destek mekanizmaları için yüksek kalitede anlık görüntü paylaşımı yapabilecek. Ayrıca doğal afetler konusunda yetkililer arasında koordinasyon ve iletişimin kesintisiz sağlanması mümkün olabilecek.

4.5G’nin getireceği yenilikler:

– İşletmecilerin sahip oldukları frekansın artmasıyla mobil internet hızı, hem veri indirme hem de veri gönderme yönünde en az 10 kat artacak

– Daha net video görüşmeleri sağlanacak

– Sosyal medyada çok daha hızlı paylaşım yapılabilecek

– Kapsama alanından kaynaklanan sorunlar azalacak

– Yüksek hızda ve kesintisiz bağlantı sağlanacağı için makineler arası iletişim (M2M), nesnelerin interneti (IoT), bulut bilişim, internet protokolü ile TV, akıllı şehirler, uzaktan kontrol edilecek robot teknolojisinin tele ameliyatlarda kullanımı gibi birtakım konularda gelişmeler sağlanacak, böylece yaşam kalitesi yükselecek

– İnternete bağlanan akıllı cihazların sayısı, 4,5G’nin yüksek kapasitesi sayesinde daha da artacak. Fazla sayıda akıllı cihazın internete bağlanabilmesi ev, iş yeri ve dış mekanlardaki uygulamalar yaygınlaşacak

– Belgelere her yerden, her cihazdan, her an erişebilecek

– Mobil finans ve ödemelerde yeni uygulamalara imkan tanınacak

– Fiber altyapının çeşitli nedenlerle gitmediği alanlarda yaşayanlar da DSL’e göre yüksek hızlı internet imkanına kavuşacak

– Yapılabilecek kaliteli video görüşmeler ile iş seyahatleri önemli ölçüde azalacak

– Mobil çalışma ortamları ve imkanı oluşturularak organizasyonların verimi artırılacak

– Enerji sektöründe akıllı sistemler devreye girecek

– Ofislerde yüksek maliyet ve elektrik tüketimine sebep olan sunucular sanallaştırılabilecek

– Akıllı ev sistemleri yaygınlaşacak ve akıllı şehirler kurulabilecek

– Lojistik sektöründe ve güvenlik konularında yeni fırsatların önü açılacak

– Veri paketlerindeki gecikme (latency) çok daha az olacak.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu