Yazarlarımız

50 Kuruşluk aşk’lar!

Uzun zamandır birçok ünlü insanın aşk hayatı, daha doğrusu ihtiraslı aşk hayatları gündemde. Bunlardan bir tanesi Gülben Ergen ve içinde bulunduğu durum. Bugün okuduğum bir haberde eski eşinin ona 50 kuruşluk dava açacağı yazıyordu. Aralarındaki mevzu gerçektir, değildir bilmiyorum bilmek de istemiyorum ama genel çapta düşününce birden ah! dedim. “Nereye gidiyoruz insanlık olarak” diye düşünmeye başladım. Bir yandan saf sevgi için uğraşırken diğer yandan saf sevgiyi, aşkı ve ilişkileri bu kadar küçük düşüren, çirkinleştiren durumlar yaşamaya devam ediyoruz.

Bu durum sadece ünlüler için değil, tüm ikili ilişki yaşayanlar için geçerli. Ve bunun gibi yüzlerce hikâye anlatabilirim size.

Bir ilişki yaratılıyor, iki insan birleşiyor ve geçen zamanın içinde bir bütün olmaya başlıyor. Öyle bir bütünleşme hali ki bu, kalplerin yanında ruhların mahremiyeti de birleşiyor. Tek bedende iki ruh ve birbirinin aynası olmaya başlıyorsun. Nefesler bir atıyor ve aşk, yaşanan bu durumu kutsallaştırıyor.

Kutsallaşan bu durumu ne yapıyoruz peki biz? Değerini bilmediğimiz gibi egomuzun oyunlarına yenik düşüp nasıl çirkinleştirebilirim diye uğraşıyoruz.

Bütün çirkinliklerin yaşandığı nokta ise ilişki bitimi oluyor. Ben bir kişinin gerçek karakterinin ilişki bitiminde ortaya çıktığını savunuyorum ve gözlemlerim de bu düşüncemi yıllardır destekliyor.

Bir ilişki her ne sebepten olursa olsun bitebilir, çok normaldir. Asıl önemli olan ilişki bittikten sonra bize neler oluyor? İlişki içerisindeki kimliğimizden mutasyona uğrarcasına farklı bir kimliğe bürünüyoruz.

Kalbini açtığın, mahremini paylaştığın, iyi ya da kötü bir şekilde belirli bir süre ilişkide bulunduğun insan hakkında başlıyoruz bel altı vurmaya.

Bizzat şahit olduğum, duyduğum, gözlemlediğim tepkilerden örnekler vermek istiyorum size;

  • Onun zaten karakteri böyle!
  • O çok ahlaksız! (ahlaksız yerine genelde küfür içerikli kelimeler oluyor)
  • Üç kuruş etmez!
  • Yalancı!
  • Dolandırıcı! Vs.

Bir taraf sürekli diğer taraf hakkında bu ve benzer tepkileri göstermeye devam ediyor. Nerede o aşk’ın kutsallaşmış hali? Nerede karşındaki insana verdiğin değer? Nerede saygı? Burada aklıma sevgili Hazal’ın bir şarkısı geliyor; ‘’kimler girdi senin kanına, hani beni çok sevenler mi? ‘’ diyor şarkıda. Durum tam da o şekil aslında. Sevgiden ve saygıdan yoksun hale geliyoruz anında.

Madem o insan bu söylediklerin gibi birisi, neden onunla birlikte oldun? Neden hissettiğin an uzaklaşmadın da konuşmak için ayrılığı bekledin?

Bu tarz kişilerin savundukları bir düşünce vardır, derler ki; ‘’ düzelmesini bekledim, düzelir zannettim…’’

Pardon neyin düzelmesi? Karşındaki yapı ortada. Öyle ya da böyle bir şekilde ilişki yaşıyorsunuz. Bu zamana kadar düşüncelerini (hakaretlerini) karşındaki insanla paylaştın mı? HAYIR! Neden? Çünkü söylediği hiçbir şey gerçek değil, samimi değil.

İlişki bitmişse bitmiştir, sonrasında dönüp dolaşıp yaşadığın o günleri çirkinleştirmenin bir anlamı yok arkadaşım! Aşk’a bunu yapmaya hakkımız yok, hiçbirimizin!

Ve unutulmaması gereken bir durum var;

Kim kimin arkasından dönüp dolaşıp atıp tutuyorsa, bel altı vurmaya, çirkin oyunlar oynamaya çalışıyorsa bilin ki söylediği her şey koca bir yalandır. İlişki sonrasında her iki taraf ta kendine göre haklı olsa da bu tarz durumlarda çirkinleşen, yaşadığı günleri küçülten bir insanın başka sorunları, bilinçaltında iyileştiremediği başka noktaları vardır ve aslında ayrıldığı o insana bağımlıdır.

Üç kuruşluk, beş kuruşluk ya da elli kuruşluk olan aşklarımız değil zihinlerimiz!

Sonucu ne olursa olsun yaşadığın ilişkiye ve deneyimlediğin şeylere teşekkür edip yola devam etmek gerekir. Yola devam ederken aklın hala geçmişte, o insanın yaptıklarında olursa odağını ve enerjini geçmişe sabitlemiş olursun. Bu tıpkı araba sürerken elinin direksiyonda kafanın da arkada olması gibidir. Birazdan bir yere çakılırsın. Hayatta böyle işte, ilişki dünyanda da ilerlemek isterken odağın geçmişte ve çirkinliklerde olursa başka bir ilişkide fena halde çarpılırsın! Ve biz buna karma diyoruz.

CAN PERİMCEK/MEDYABEY

Spiritüel Danışman & Yaşam Koçu

İnstagram: cperimcek

Twitter: @canperimcek

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu