Televizyon

ABARTILI DOĞUM SAHNELERİ DOĞUM FOBİSİNE NEDEN OLUYOR

Doğum fobisinin altında film ve dizilerdeki korkunç doğum sahnelerinin olduğu ortaya çıktı. Uzmanlar doğum sahnelerine de sansür uygulanmalı diyor.

Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, hipnoz gibi normal doğum fobisini hafifletecek yardımcı yöntemleri destekleyeceklerini açıkladı ancak uzmanlara göre bunlar da yeterli değil.

Televizyongazetesi’nde yer alan haberde; Türk ekranlarında doğum sahnelerinin her daim ürkütücü bir şekilde ele alındığını vurgulayan Zeynep Kamil Kadın ve Doğum Eğitim Araştırma Hastanesi Yöneticisi Dr. Mustafa Eroğlu, perinatoloji uzmanı Prof. Dr. Mustafa Başbuğ ile korkusuz doğum tekniklerini öğreten Ebe Özlem Karabulut’a göre anne ve bebek için en sağlıklı doğum şekli normal doğum.

Prof. Dr. Başbuğ, özellikle film ve dizilerde kadınların bilinçaltına doğumla alakalı korkunç sahneler yerleştirildiğine dikkat çekerek “Nasıl ki sigara ve alkol için ekranlarda düzenleme yapıldıysa bu sahneler için de ya sansür uygulanmalı ya da bu sahneler çekilirken hassasiyet gösterilmeli. Kadınların bilinç altındaki doğum macerası bu sahnelerden ibaret oluyor. Zira o ekranın başında 8 yaşındaki bir kız çocuğu da var, anne olmayı düşünenler de” dedi.

Eğitimli gebe korkmaz

Doğumun kolaylaştırılması için çeşitli yardımcı teknikler kullanılabildiğine değinen Prof. Dr. Başbuğ, “EFT, hipnoz, akupunktur, epidural anestezi, suda doğum gibi… Ancak anne adayı gebeliği boyunca doğru bir eğitimden geçirildiği taktirde tüm bunlara gerek kalmıyor. Anne adaylarını sağlıklı gebe kalacak şekilde programlamak gerekiyor” diye konuştu. Kadın Doğum Uzmanı Dr. Mustafa Erolu ise “Kadının doğuma hazırlanması aşamasında ebeler kilit rol oynamalı. Bu, doğumun aktif evresinde doktorun da işini kolaylaştırıyor” dedi

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu