ManşetSosyal MedyaTeknoloji

AB’den Facebook’a milyon Euro’luk whatsapp cezası!

AB, popüler  sosyal medya sitesi Facebook’un gözünün yaşına bakmadı. AB Komisyonu tarafından Facebook şirketine WhatsApp’ın satın alınması sürecinde sağladığı bilgilerin yanlış, hatalı ve yanıltıcı olduğu gerekçesiyle 110 milyon euro para cezası verdi.

İki yıl önce (2014) Facebook tarafından dünyanın en çok kullanılan mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ı yaklaşık 22 milyar dolara satın aldı. Facebook, WhatsApp’ı satın aldığında AB düzenleyici kurumuna kişisel verileri toplamayacağı, iki şirket arasında paylaşmayacağı ve kullanıcı hesaplarını birleştirmeyeceği yönünde taahhütlerde bulunduğu halde; WhatsApp ağustos ayında gerçekleştirdiği politika değişikliğiyle telefon numaraları, profil isimleri gibi çeşitli kullanıcı verilerini ana firma Facebook’la paylaşmaya başlamıştı. Bu da milyonlarca kullanıcının şikayetine sebep olmuştu.

AB Komisyonu, geçtiğimiz aylarda Facebook’a 2014 yılındaki birleşme değerlendirmesi sürecindeki ilk açıklamalarının tersi yönde hareket ettiğinden ve AB düzenlemelerine aykırı davrandığı gerekçesiyle resmi suçlama yöneltti. Şirketin AB Komisyonu’na verdiği yanıtların ve yaptığı açıklamaların yeterli görülmemesiyle şirkete 110 milyon avro para cezası uygulanması kararlaştırıldı.

Yetkileri arasınad Avrupa’da faaliyet gösteren büyük ölçekli şirket birleşmeleri veya satın almalarını denetlemek de olan AB Komisyonu bu incelemelerde rekabete aykırı bir durum olup olmadığını değerlendirmeye devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu