İnternetTeknoloji

AB’den internet devi Google’a son iki yılda milyarlarca dolarlık ceza

Google, dijital dünyadaki etkinliğini daha da derinleştirirken diğer yandan da ödediği para cezalarıyla gündeme geliyor. Google’ın 2017-2019 döneminde Avrupa Birliği tarafından çeşitli gerekçelerle 8,21 milyar euro para cezasına çarptırıldığı haber veriliyor.

GOOGLE KENDİ GİBİ DEVASA CEZALAR ÖDEDİ

İnternet ya da çevrimiçi reklamcılığında dünyanın en fazla kazanan şirketi Google’ın son 3 yılda Avrupa Birliği tarafından uygulanan yaptırımlar neticesinde 8,21 milyar euro para cezası ödediği ortaya çıktı.

Küresel istatistik portalı Statista’nın verilerine göre Google, dünya genelindeki dijital pazarın yüzde 32,3’ünü elinde bulunduruyor.

Şirketin paylaştığı mali tablolara göre de geçen yıl 136,2 milyar dolarlık gelir elde ederken, bunun yüzde 85,3’ünü reklam yoluyla sağladı. Şirket, bu yılın ilk 9 ayı için ise 97,2 milyar dolarlık reklam geliri açıkladı.

Son zamanlarda, sağladığı gelirin yanı sıra rekabet kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle ödediği cezalarla da gündeme gelen Google, özellikle Avrupa Birliği (AB) tarafından uygulanan yaptırımlar nedeniyle milyar eurolarla ifade edilen cezalarla karşı karşıya kaldı.

Google, 2016’da AB tarafından Android işletim sistemiyle piyasayı domine etmek ve rekabet kurallarına aykırı davranmakla suçlandı. AB, 2017’de şirkete internet alışverişlerinde rekabet kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle 2,42 milyar euro , 2018’de Android işletim sisteminde piyasa hakimiyetini kötüye kullandığı gerekçesiyle 4,3 milyar euro, bu yıl da internet reklamlarıyla ilgili hizmeti AdSense’in rekabet kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle 1,49 milyar eırp olmak üzere toplam 8,21 milyar euro para cezasına çarptırıldı.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu