Gündem

Erdil Yaşaroğlu’nun ABD’li karikatürist Dan Piraro kabusu! Karikatürünü izinsiz yayınladığı çizerden özür diledi

ABD’li çizer Dan Piraro, özensiz ve haksız telif davalarıyla büyük tepki toplayan Erdil Yaşaroğlu’nun adeta kabusu oldu. Piraro’ya ait karikatürü web sitesinde izinsiz yayınladığı ortaya çıkan Erdil Yaşaroğlu’nun Piraro’ya özür mektubu gönderdiği öğrenildi. Piraro, olayı blogunda kaleme aldığı yazısında teyit etti.

Tazminat koparmak amacıyla gelişi güzel açtığı telif davalarıyla gündeme gelen Erdil Yaşaroğlu’nun geçmişte yabancı çizerlere ait karikatürleri yayınladığının ortaya çıkması tam bir skandala dönüştü.

Erdil Yaşaroğlu’nun özür mektubunu ünlü çizerin kendisini kurtarmaya yönelik olduğunu kaydeden Piraro, yazısında ünlü karikatüristi samimi bulmadığını dile getirdi.

Konu sosyal medya ve sözlük platformlarında da yeniden gündeme geldi. Yapılan yorumlarda muhtemel tazminat davasından kurtulan  Erdil Yaşaroğlu’nun Piraro kadar  kadar vicdanlı olmadığı dile getirildi.

Sosyal medya ve sözlük platformlarında büyük prestij kaybı yaşayan Erdil Yaşaroğlu’nun geçmişte izinsiz başka karikatürleri de yayınladığı ve bu nedenle prestij kaybının yanında yeni tazminat davaları endişesi de taşıdığı konuşuluyor.

 

ERDİL YAŞAROĞLU’NU İPTEN ALAN AÇIKLAMA

ABD’li karikatürist Dan Piraro, bir eserini imzasız ve izinsiz kullanmakla suçladığı meslektaşı Erdil Yaşaroğlu’na dava açmayacağını söyledi. Hürriyet’e konuşan Piraro, “Bunu yapanlara dava açmaya kalksam, gelecek bin yılı mahkemede geçirmem gerekir” dedi.

Selçuk Erdem ve Serkan Altuniğne karikatürlerini telifsiz olarak internet sitelerinde yayınlayanlara karşı dava açmıştı. Amerikalı ünlü karikatürist Dan Piraro ise Twitter’dan yaptığı bir açıklamayla Erdil Yaşaroğlu’nu kendi karikatürünü izinsiz yayınlamakla suçlamıştı. Paylaşımı büyük yankı uyandıran Piraro, konuya ilişkin Hürriyet’e konuştu, şunları söyledi:

“İnsanların işlerinin, bu tarz etik olmayan şekilde kullanımı internet üzerinde çok yaygın. Öyle ki, bunu yapan herkese dava açmaya kalksam, gelecek bin yılı mahkemede geçirmem gerekir. (Yaşaroğlu’na karşı yasal işlem başlatıp başlatmayacağı sorusu üzerine) Hayır, bu siteye karşı (Komikaze.net) dava açmayacağım. Ancak yine de insanların online bir iş yaptıklarında nasıl bir etik algısına sahip olduklarını görmek bakımından bu durum endişe verici. Şahsen ben, üzerinde bir düzeltme ve değişiklik yapmadıkları ve bana da link gönderdikleri sürece, herkesin karikatürlerimi internette yayınlamasına izin veriyorum. Söz konusu site (Komikaze.net) bunu yapmış değil. Kasıtlı olarak imzamı kaldırmışlar. İşte bu etik değil.

 

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu