GündemManşet

ABD’li savcı Bharara Türkiye’den gelen eleştiriler için kendisini savundu

Giriş yaptığı ABD Miami’de havalimanında FBI ajanları tarafından gözaltına alındıktan sonra tutuklanan İran asıllı Türk işadamı Reza Zerrab hakkındaki iddianame hazırlayan New York Güney Bölge Başsavcısı Preet Bharara, ilk öğrendiği Türkçe sözcüğün ‘adalet’ olduğunu söyledi.

Bharara, konuşma kürsüsüne, “Yaklaşık iki hafta önce, ünlü bir Türk işadamını tutuklattığı için, 273 bin Türk’ün twitter’da izlemeye başladığı savcı” diye tanıtılarak çağrıldı.

“DOĞDUĞUM ÜLKE HİNDİSTAN’A GİRİŞİM ENGELLENDİ”

Yolsuzluğun sadece ABD’ye özgü değil, uluslararası boyutları olduğunu anlatan Bharara, yaptığı soruşturmalar yüzünden, Rusya’ya girişinin yasaklandığını söyledi. Kısıtlamaların bununla sınırlı kalmadığını dile getiren savcı, doğduğu ülke olan Hindistan’a bir süre girişinin engellendiğini ifade ederek;  İsviçre, Fransa ve Jamaika gibi ülkelerde de pek sevilmediğini anlattı.

 

Savcı Bharara, “Anlaşıldı ki bu kişi Türkiye’de de çok gündemde olan biriymiş. Tutuklamayı yaptığımız gün Twitter’da 8 bin 100 takipçim vardı. Birkaç gün içinde 270 bini geçti. Bu akşamki yemek öncesinde, 298 bini buldu ve hemen hepsi Türk takipçiler” diye konuştu.

“TÜRKİYE’DE HİÇ BULUNMADIM”

Konuşmasının bir bölümüne Türkiye’deki bazı medya kuruluşlarının kendisini Gezi Parkı olaylarıyla ilişkilendirme iddialarına da giren Bharara, kendisini savunarak; “Hayatım boyunca Türkiye’de bulunmadım.  Ne turist olarak ne protestocu olarak ne de direniş ya da protestolar organize eden biri olarak… Ama bir gün Türkiye’yi ziyaret etmeyi çok isterim” diye konuştu.

BHARARA’YA ELEŞTİRİLER DURMUYOR

Türkiye’deki bazı medya organlarında art niyetli ve Türkiye karşıtı olarak gördüğü ve kıyasıya eleştirdiği Preet Bharara’yla ilgili en çarpıcı yorum geçtiğimiz günlerde Sabah yazarı Hilal Kaplan’dan geldi. 24 TV’de Esas Mesele programında konuşan Kaplan, savcı Bharara’nın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı hedef aldığını ve Türkiye’nin aleyhine çalıştığını söyledi.

Kaplan, programdaki yorumunda Bharara’ın uluslararası komplo peşinde olanların ve üst aklın bir çalışanı olduğunu anlattı.

Türkiye Gazetesi yazarı Ceren Kenar da bir yazısında Gezi olayları sırasında Türkiye’deki kamplaşmayı daha da arttıran bir istihbarat operasyonunun arkasında FBI’ın olduğu bu operasyondan sorumlu hacker’ın ise savcı Bharara tarafından ödüllendirildiğini yazmıştı.

 

 

 

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu