Kültür-Sanat

ABD’li ünlü karikatürist Dan Piraro’dan Erdil Yaşaroğlu’nu mahcup eden paylaşım!

Dünyaca ünlü ABD’li karikatürist Dan Piraro, internet ve sosyal medya platformlarında karikatürlerini paylaşanlara dava açan Erdil Yaşaroğlu için dikkat çeken bir açıklamada bulundu. Piraro geçmiş yıllarda Erdil Yaşaroğlu’nun sitesi Komikaze’de kendi karikatürünün izin alınmadan yayınlanmasını eleştirdi. Piraro’nun bu çıkışı açtığı haksız telif davaları yüzünden zor günler yaşayan Erdil Yaşaroğlu’nun canını daha da sıkacağa benziyor.

Dünyaca ünlü karikatürist Dan Piraro, açtığı telif davaları ile ilgili mağdurlarının giderek artmasıyla gündeme gelen Erdil Yaşaroğlu için dikkat çeken bir açıklamada bulundu.

Dan Piraro kişisel Twitter hesabından, Erdil Yaşaroğlu’nun Komikaze adlı karikatür sitesinde yer alan karikatürünü paylaştı. Piraro, karikatürlerini paylaşanlara dava açan Yaşaroğlu için, “İşte bir başka izinsiz yayımlanan karikatür. Bu asla kabul edilebilir bir şey değil” notunu paylaştı.

Bu paylaşım beklendiği gibi sözlük platformlarında ve de özellikle Twitter’da gündem oldu. Çok sayıda kullanıcı Erdil Yaşaroğlu’nu olayla ilgili olarak açıklamada bulunmaya davet etti. Ama tam bir sessizliğe bürünen Erdil Yaşaroğlu cephesinden şu ana kadar henüz bir açıklama yapılmış değil.

Öte yandan Erdil Yaşaroğlu’nun yayınlanan bazı karikatürlerinde yabancı çizerlerin yaptığı karikatürlerden bariz bir şekilde ilham aldığı da iddia ediliyor.

Karikatüristler Erdil Yaşaroğlu, Serkan Altuniğne ve de Selçuk Erdem’in açtığı özensiz telif davalarının mağdurlarına her gün yenileri ekleniyor. Geçtiğimiz günlerde açılan telif davasına bağlı olarak bir öğretmenin yaşadığı polis baskını nedeniyle Erdil Yaşaroğlu, söz konusu öğretmenden özür dilemek zorunda kalmıştı.

Geçtiğimiz günlerde ise Twitter’da öğrenci olduğunu açıklayan bir hesaptan yapılan paylaşımda yaşanan mağduriyet şu ifadelerle paylaşılmıştı: “Merhaba, bugün sizlere birkaç öğrenci arkadaşımla birlikte hobi amaçlı kurduğumuz, hiçbir gelir ve kazancımız olmayan internet sitemizdeki karikatür paylaşımından dolayı nasıl davalık olduğumu anlatacağım. Tüm bu koşullara rağmen, öğrenciliğin bile zor ve stresli olduğu ülke şartlarında mücadele ederken bir de karikatür sebebiyle soruşturma geçirmek bizi çok yıprattı. Bizler öğrenciyiz, talep ettiğiniz paraları ödeyemeyiz. Lütfen artık bizle uğraşmayın ve şikayetinizi geri çekin.”

 

 

 

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu