Medya

ABD’nin önemli gazetelerinden Los Angeles Times 500 milyon dolara satıldı

ABD’nin önemli gazetelerinden biri olan Los Angeles Times’ın, satıldığı haber veriliyor. Los Angeles Times, ABD’li iş adamı, biyoteknoloji milyarderi Patrick Soon-Shiong tarafından 500 milyon dolara satın alındığı öğrenildi. Los Angeles Times’ın ana şirketinden yapılan yazılı açıklamada, 136 yıllık gazetenin satıldığı duyuruldu.

Açıklamaya göre Los Angeles Times, 500 milyon dolar nakit karşılığında milyarder ve aynı zamanda doktor olan işadamı Soon-Shiong’a ait Nant Capital adlı şirkete satıldı. Yapılan anlaşmayla San Diego Union-Tribune ve bazı diğer yerel medya unsurlarının da yeni sahibinin kontrolüne geçtiği kaydedildi.

Satışla ilgili ilk açıklamasında milyarder Soon-Shiong, “Los Angeles Times’ın ödüllü gazetecilik geleneğini olduğu gibi sürdüreceğiz.” dedi ve gazetede köklü bir değişiklik yapmayı düşünmediğini ifade etti.

Son dönemde gazete içinde bazı sorunlar yaşanmış, gazetenin yayıncısı hakkındaki cinsel taciz iddiaları sonrasında ücretsiz izne çıkarılmış, gazetenin idaresi 3 editöre bırakılmış ve tüm bu gelişmelerin ardından ocak ayında gazete çalışanları sendikalaşmak için oylama yapmıştı.

Yaklaşık 20 yıldır Chicago bazlı bir yayın grubunun elinde olan Los Angeles Times, ABD’de batı yakasının en büyük gazetesi olarak biliniyor ve topladığı 44 Pulitzer Ödülü ile tanınıyor.

NBA takımlarından Los Angeles Lakers’ta da hissesi bulunan ve “ABD’nin en zengin doktoru” olan Güney Afrika doğumlu Soon-Shiong’un, 8 milyar dolarlık bir servetinin olduğu tahmin ediliyor.

Etiketler

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı