Kültür-Sanat

Açtığı haksız telif davaları nedeniyle tepkilerden bunalan Erdil Yaşaroğlu’dan ilginç sosyal medya hamlesi!

Ünlü karikatürist Erdil Yaşaroğlu, açtığı özensiz ve haksız telif davaları nedeniyle özellikle sosyal medya platformlarında zor durumlarda kalıyor. Erdil Yaşaroğlu, onlarca yıl önce çeşitli internet platformlarında paylaşılan karikatürleri için açtığı yüzlerce telif davası nedeniyle mahallesi olarak bilinen Ekşi Sözlük ve Twitter’da adeta istenmeyen adam haline geldi. Erdil Yaşaroğlu’nun gelen yoğun tepkilerin önünü almak için yorumları silmesi dikkatlerden kaçmadı. Neden olduğu hayal kırıklığını kamuoyundan gizlemeye çalışan Yaşaroğlu’nun bazı hesapları ise engellediği ortaya çıktı.

Karikatüristler Erdil Yaşaroğlu, Selçuk Erdem ve Serkan Altuniğne’nin açtığı telif davalarının mağdurları her geçen gün artıyor. Ticari olan olmayan yüzlerce platforma dava açan ve gelen “ticari site değiliz” tepkilerine aldırış etmeyen karikatüristler, telif vurgunu yapmaya hazırlanıyor.

Öte yandan sosyal medyada infial haline gelen mağdurların paylaşımlarının ardı arkası kesilmiyor.

“Hakkımızı arıyoruz” söylemiyle gözlerini karartan karikatüristler, anlaştıkları hukuk bürosu üzerinden genç yaşlı demeden insanlara dava üstüne dava açıyor. Gelen tepkilerin ortak özelliği ise karikatüristlerin hak arama bahanesinin arkasına sığınarak yüzlerce insanı mağdur ettikleri yönünde. O kadar ki kendi camialarından destek bulamayan üç karikatürsit geçtiğimiz günlerde yayınladıkları ortak açıklamada göremedikleri destek için dikkat çekmeye çalışmışlar ama kamuoyundan bekledikleri desteği görememişlerdi.

Sosyal medyadan gelen tepkiler ise her geçen gün çığ gibi yükselmeye devam ederken söz konusu tepkilerde Erdil Yaşaroğlu ismi öne çıkıyor. Haksız telif davaları nedeniyle eleştirel paylaşımların ve tepkilerin ardı arkası kesilmiyor. Tepkilerden çok bunalan Erdil Yaşaroğlu ise çareyi bu tepkileri silmekte ve gizlemekte buldu. Instagram ve Twitter’da kendisine gelen eleştirel yorumları kontrol altına alma telaşına düşen ünlü karikatüristin Instagram ve Twitter’daki pek çok eleştirel yorumu silmesi ise dikkatlerden kaçmadı.

Ayrıca gelen tepkilerden iyice bunalan Yaşaroğlu’nun bazı hesapları engellediği ortaya çıktı. Sözlük platformlarında, Instagram ve Twitter’da istenmeyen adam haline gelen Erdil Yaşaroğlu’nun sebep olduğu hayal kırıklığı ise kullanıcılar tarafından yapılan flaş paylaşımlarla sosyal medya platformlarında dile getirilmeye devam ediyor.

SERKAN İNCİ’DEN ERDİL YAŞAROĞLU’NA SERT ELEŞTİRİ

İnci Sözlük’ün sahibi Serkan İnci, bugün yaptığı sosyal medya paylaşımında Erdil Yaşaroğlu’nu kıyasıya eleştirdi.

İnci, Twitter hesabından şu ifadelere yer verdi:

“Yıllar önce, aynı olayı Adnan Oktar ve ekibi yapıyordu.Yüzlerce kişiye tazminat davaları açıp hukuk sistemini kitlemişlerdi. Şimdi aynısını telif açığını bulan @serkanaltunigne gibi karikatüristler yapıyor.Bakalım bu işin sonu nasıl olacak.Biz hukuk mücadelemizi başlattık.

İfade özgürlüğü diye yıllarca ekmek yiyen Erdil Yaşaroğlu, yorumları kapatacak kadar konudan sapmış. Sebebi? Tuttuğu avukat ordusu ile yüzlerce kişiye karikatürlerini paylaştı diye, akıl almaz fiyatlardan tazminat davası açması. Büyük acımasızlık.”

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu