Medya

“Afrin mektubu”nda imzası bulunan Zülfü Livaneli’den pişmanlık itirafı: “Şimdi yayınlamak hoş olmadı”

Aralarında eski devlet bakanlarının çok sayıda gazeteci, sanatçılardan oluşan aydınların ortak imzasıyla medyada yer alan bildiri ile ilgili ortaya ilginç bir gerçek çıktı. Ünlü yazar Zülfü Livaneli’nin yaptığı açıklamayla birlikte bugün pekçok kişinin altında imzası olan bildirinin aslında Afrin Operasyonu’ndan daha önce oluşturulduğu gün yüzüne çıktı. Afrin’den gelen şehit haberleri, söz konusu bildiriyi oldukça kritik bir noktaya taşıyarak kamuoyunda rahatsızlığa neden olmuştu. Livaneli, mektuptan imzasını çekenlerin ve de zamanlamadan dolayı rahatsızlık duyanların olduğunu açıkladı.

ZÜLFÜ LİVANELİ’NİN ZAMANLAMA RAHATSIZLIĞI

Afrin’e yönelik Zeytin Dalı  Harekatına ilişkin milletvekillerine mektup gönderen Yurttaş Girişimi üyelerine, sosyal medyada çok sayıda tepkinin geldiği öğrenildi.

Hüsamettin Cindoruk’un da aralarında bulunduğu bazı isimler imzasını geri çektiği bildiriliyor. İmzacılardan Zülfü Livaneli, konuyla ilgili çarpıcı bir açıklama yaptı.

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre mektubun hazırlanma sürecine dair kafa karışıklığı ve kargaşa yaşandığını belirten Livaneli; “Buna sebep olan da şudur: Bu metin bir bildiri olarak hazırlanmadı. Operasyondan epey önce, ‘Evrensel barış ilkeleri gereğince kanımız dökülmeden bir siyasi çözüm bulunabilir mi?’ diye, sadece milletvekillerine bir iyi niyet mektubu olarak gönderildi. Operasyondan epey önceydi. Savaş mı iyidir, barış mı iyidir dendiği zaman elbette ki barış iyidir. Barışçıl çözüm bulunsun diye böyle bir imza verdik. Bunu operasyon başladıktan sonra, savaş başladıktan sonra şehit cenazeleri gelirken bir bildiriye dönüştürüp de yayınlamak çok kişiyi rahatsız etti. Bunlar arasında mesela eski devlet bakanımız Fikret Ünlü, eski turizm bakanımız Bahattin Yücel var. Ve konuştuğum bir çok arkadaş ‘Bizim amacımız bu değildi’ dediler. Bu mektup kamuoyuna açık bir bildiri değil, iyi niyet mektubu” diye konuştu.

“ŞİMDİ YAYINLAMAK ÇOK HOŞ OLMADI”

Livaneli, mektubun, ‘Türkiye acaba savaştan kaçınabilir mi?’ sorusu üzerine iyi niyetle yazıldığını vurguladı. Livaneli, sözlerini şöyle sürdürdü:“ Ama şimdi bildiri haline dönüştürülüp de savaş devam ederken, bu hale getirilmesi çok hoş bir şey olmadı. Kafa karışıklıkları yaşanıyor. İmza geri çekmenin bir manası olmaz. Biz neye ve ne zaman imza koyduk açıklamak istedim. Bunu yayınlamak, kim yaptıysa doğru bir şey değil. İmza koyan bir çok arkadaş da böyle düşünüyor”

170 KİŞİNİN İMZASI BULUNUYORDU

Aralarında eski bakan, milletvekili, yönetmen, yazar, senarist, gazeteci, oyuncu gibi mesleklere sahip 170 kadar isim imzaladıkları mektubu meclisteki tüm milletvekillerine elektronik posta ile  gönderdi.

Mektupta şöyle deniyordu:

“Ülkemizde ve bölgemizde savaş değil sulh ve sükûn istiyoruz. Sınırlarımızı korumanın ve beka sorunu yaşamamanın en iyi yolunun karşılıklı dostluk ve iyi komşuluk bağlarını güçlendirmek olduğuna inanıyoruz. Güvenliğimizin milyarlara mâl olan silahlanmayla, gencecik insanların yaşamı pahasına ve on binlerce aileyi yersiz yurtsuz bırakacak bir savaşla değil, karşılıklı müzakere ve işbirlikleri üzerinden sağlanacağını, üstelik bunun mümkün olduğunu, tecrübe ile biliyoruz. Türkiye’ye bir tehditte bulunmayan, Suriye toprağı olan Afrin’e silahlı müdahalenin bölgemize ve ülkemize barış ve güvenlik değil, daha büyük sorunlar, yıkım ve acı getireceğini, Kürt yurttaşlarımızı da yürekten yaralayacağını biliyoruz.

Orta Doğu’yu bir vekalet savaşları cehennemine çevirmiş olan yabancı devletlerin oradaki askerî varlıkları bile uluslararası hukukun ihlaliyken, onların arasına katılmak gibi bir niyet ve bu yönde atılacak adımlar ülkemizi sadece hüsrana uğratacak, on yıllarca telafisi mümkün olmayacak toplumsal, siyasal, ekonomik ve insanî kayıplara yol açacaktır.

Yurttaş kimliğimiz ve sorumluluğumuzla, halkımızın ve tarihin önünde siz yetki sahiplerini uyarıyor, sesimize kulak vererek sağduyulu davranmaya, savaşı derhal durdurmaya ve sorunu diyalogla çözmeye davet ediyoruz.”

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu