Yazarlarımız

Ağlama Anne ve Bir Litre Gözyaşı sezon sonunu görebilecek mi?

Kanal D ve ATV’de 7 Ekim Pazar akşamı 2 yeni dizi başladı. ATV’de Ağlama Anne ve Kanal D’de Bir Litre Gözyaşı.

Bir Litre Gözyaşı (bu nasıl dizi ismi yahu), esasen  ALS hastalığını ele alan, aynı hastalığa yakalanmış 15 yaşındaki Japon kızı Aya Kito’nun kaleme aldığı hatıralarından esinlenilerek çekilmiş ‘Ichi Ritoru No Namida’ adlı diziden uyarlama. ALS hastalığına dikkat çekmesi açısından evet güzel bir konuya değinmesi durumuyla en azından iyi bir şeye hizmet ediyor diyebiliriz. Fakat oyunculuklar kötü (özellikle Sanem Çelik’in o samimiyetten uzak tavırları) ve ne yazık ki dizide fazlasıyla ajitasyon var.

Diğer yandan Ağlama Anne de geçen sezonun dizisi  Anne’nin uyarlaması gibi olmuş! O dizinin nasıl olup da o kadar sevilip tutulduğunu anlayamamıştım gerçi, senarist ve yönetmen de o tuttuysa bu da tutar demiş herhalde ki bu sezon Anne minvalinde diziler çekilmeye karar verilmiş hep bir ağızdan.

Ağlama Anne’de de Bir Litre Gözyaşı’nda da ben öyle ahım şahım oyunculuklar, konu bütünlüğü, süper sahneler filan göremedim. Benim gibi kimse de görememiş olacak ki zaten Bir Litre Gözyaşı Total’de 10 AB’de 7.ci oldu. Ağlama Anne de Total’de 7 AB’de 11.’nci sırada yer aldı. Zaten sonu başından belli 2 işe de net olarak söyleyebiliriz ki ‘tek sezonluk diziler’ olmuşlar ne yazık ki.

Halbuki bizim ne güzel, sımsıcak, izlerken insanı birkaç saat sıkıntılarından uzaklaştıran, bir sonraki bölümünü merakla beklediğimiz dizilerimiz vardı. Süper Baba, İkinci Bahar, Şehnaz Tango, Canım Ailem, Bizimkiler, Mahallenin Muhtarları ve daha niceleri vardı samimi, izleyiciyi içine alan. Şimdiki işlere baktığımızda bolca ihanet, şiddet, ajitasyon…

İnsanlar işten eve döndüklerinde yemeklerini yiyip de çaylarını, kahvelerini alıp televizyonun karşısına geçtiklerinde ağlayan kadınlar, birbirini döven adamlar, çığlık çığlığa insanlar görmek istemiyor. Peki senaristler neden bunun tam tersini düşünüyor? İşin kolayına kaçıyorlar çünkü. Başka ülkelerde tutmuş dizileri bize uyarlamak kolaylarına geliyor. Ama şunu unutuyorlar ki artık seyirci bunları istemiyor. Artık izleyici ağlak dizilerden, birbirinin aynı işlerden bıktı. Her sezon aynı oyuncuları karşısında görmekten usandı. Geçen sezonun iyi işleri bu sezonda da izlenmeye devam ediyor. Ama yeni yapımlar izlenmiyor. Artık daha önce çekilmiş izlenmiş uyarlama dizilerden vazgeçin, bir zahmet kendi yazdığınız senaryolara yer verin. Zira yeni gelen her iş bir kaç bölüm sonra çöpe gidecek…

JALE ŞEN/MEDYABEY

jaleshen@gmail.com

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu