Ağustos Ayında İmzalar Atıldı! Maaşlara Yüzde 95 Rekor Zam Açıklandı

Ağustos ayında toplu iş sözleşmesi imzalandıkça maaş zammı ile ilgili yeni duyurular gelmeye devam ediyor.

Ağustos ayının ilk günlerinden itibaren, maaş zamları ile ilgili gelişmeler gündemin ilk sıralarında yer almaya devam ediyor. Maaş zamları için oldukça büyük öneme sahip olan toplu iş sözleşmelerinden çıkacak neticeler pek çok kişi tarafından yakından takip edilirken, sendikalar ile anlaşmaya varılması durumunda kamuoyuna bilgi veriliyor. Bu çerçevede, ağustos ayının ortalarında da maaş zamlarına dair farklı illerden gelecek açıklamalar yakından takip ediliyor.

Maaşlara Yüzde 95 Zam Yapıldı

Yaz aylarında ilk günlerinden itibaren maaş zamları i̇le ilgili art arda yeni açıklamalar gelmeye devam ediyor. Yaklaşık 7 milyon asgari ücretli çalışanın maaşlarına haziran ayında yüzde 34 oranında zam yapılırken, emekli ve memur maaş zammı ise temmuz ayında belli oldu. Haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından, emekli maaşlarında refah payı dahil olmak üzere yüzde 25 artış sağlanırken, memur maaşlarında ise enflasyon farkına ek olarak 8077 TL seyyanen artışa getirildi. Söz konusu maaş zamlarının yanı sıra, belediye personelleri de toplu iş sözleşmelerinden çıkacak neticeleri ağustos ayında yakından takip ediyorlar. Bu kapsamda, hizmet İş Sendikası tarafından yapılan açıklamaya göre Çekerek Belediyesi ile toplu iş sözleşmesi imzalandı. Maaşlara yüzde 95 oranında artış sağlayan toplu iş sözleşmesine dair bilgi veren Hizmet-İş Sendikası Yozgat Şube Başkanı Ferman Zararsız “Toplu iş sözleşmesinin ve ek protokolün imzalanmasında emeği geçenlere sendikamız, şahsım ve tüm emekçi kardeşlerimiz adına teşekkür ederim.  İmzalanan toplu iş sözleşmesi ve ek protokol tüm emekçi kardeşlerimize hayırlı uğurlu olsun” şeklinde konuştu.

Ağustos Ayı Maaş Zamları 2023

Ağustos ayında farklı kurumlarda ve belediyelerde maaş zammının belirlenebilmesi için sendikalar ile toplu iş sözleşmesi görüşmeleri sürüyor. Önümüzdeki haftalarda, toplu iş sözleşmesi imzalandıkça maaş zamlarına ve sosyal haklara dair ayrıntılı olarak kamuoyuna bilgi verilebilir. Maaş zamları ve toplu iş sözleşmeleri ile ilgili güncel gelişmelere erişmek isteyen kişiler, belediyelerin resmi internet sitelerini ya da sosyal medya hesaplarını ziyaret edebilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir