Medya

Ahmet Hakan ne demek istedi: “…şimdiye çoktan Cübbeli Ahmet olmuştum”

Ahmet Hakan’ın Hürriyet’teki yazısının başlıklarından biri Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın Beştepe Camiinde kıldırdığı cuma namazıyla ilgiliydi. Ahmet Hakan, bu uygulamayı eleştirirken yazısının finalinde “Din tahsilim bu soruya cevap verecek kadar fazla olsaydı şimdiye çoktan Cübbeli Ahmet olmuştum.” şeklindeki ifadesiyle Cübbeli olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü’ye gönderme yapmayı da unutmadı.

Dün Diyanet İlleri Başkanı Ali Erbaş’ın Beştepe Camiinde kıldırdığı cuma namazı tartışmanın fitilini ateşledi. Moral oldu diyenlerden çok neden kılındı sorusunu soranların sayısı fazlaydı.

Ahmet hakan da konuya eleştirel yaklaşanlar arasındaydı. Hürriyet yazarı “SIKLAŞTIRILMAMIŞ SAFLARLA CUMA ÇOK MU GEREKLİYDİ” başlıklı yazısında Ali Erbaş’ın uygulamasını eleştirdi.

İşte o satırlar:


NAMAZ kıldıran imamlar, namaza başlamadan önce cemaate dönerler ve şöyle derler:

“Muhterem cemaat! Lütfen safları sıklaştıralım.”

Sokağa çıkma yasağı hakkındaki düşüncem

*

Bildiğim kadarıyla dini açıdan safların sıklaştırılması mühimdir, hem de çok mühim. O kadar ki… Omuzların birbirine sert biçimde sürtünmesi arzu edilir.

*

Beştepe’de kılınan cuma namazı görüntülerinde safların malum nedenden dolayı alabildiğine gevşediğini, gevşetildiğini görünce…

İçimden şöyle dedim:

*

Keşke safların sıklaştırılmadığı, cemaatin seçilmek suretiyle bulunduğu… Böyle bir cuma namazı fikri akıllara geldiğinde bir daha düşünülseydi.

*

Acaba İslam’da cuma namazı için…

“Hiçbir yerde kılınamıyorsa muhakkak bir yerde kılınmalı” diye bir hüküm mü var?

*

İşte bunu bilmiyorum.

Din tahsilim bu soruya cevap verecek kadar fazla olsaydı şimdiye çoktan Cübbeli Ahmet olmuştum.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu