Medya

Ahmet Mümtaz Taylan’ın Kudüs açıklamasına Star yazarı Fadime Özkan’dan sert tepki

Başarılı oyuncu Ahmet Mümtaz Taylan’ın Hürriyet gazetesine verdiği röportajın yankıları devam ediyor. Taylan, 18 Aralık Pazartesi günü yayımlanan röportajında ilginç açıklamalarda bulundu. Taylan’ın “Kudüs’ün ne olacağına Türk halkı karar vermeyecek ama hayvan haklarını, kadın ve çocuk haklarını, ifade özgürlüğünü meselesini çözebiliriz” şeklindeki sözlerine Star gazetesi yazarı Fadime Özkan’dan sert eleştiri geldi.

AHMET MÜMTAZ TAYLAN’IN TARTIŞILAN KUDÜS AÇIKLAMASI

“Uzun zamandır hem de.. Giderek artan bir ayrışma var. Bizi biz yapan şey neydi tam hatırlamıyorum, fakat hatırladığım şu: Biz birlikte yaşayabiliyorduk. Böyle bir kültürümüz vardı. Bu, süratle erozyona uğruyor. Bundan ben de mustaribim. ” diye konuşan Taylan, toplum şiddet eksenli yaşanan kimi vahim olaylar için de “aç kalanlar vicdandan yemeğe başladı” yorumunda bulundu.

Taylan, “neyi özlüyorsunuz?” şeklinde bir soruya ise “52 yaşındayım, hatırladığım kadarıyla Türkiye’de hiçbir zaman tam bir ifade özgürlüğü olmadı. Fikir çeşitliliğini ve bunların nispeten özgürce ifade edildiği zamanları özlüyorum.” cevabını verdi.

Toplumdaki ayrışmanın son yıllarda ivme gösterdiğine vurgu yapan Taylan, “Bence kitlesel bir kabalaşmanın, duyarsızlaşmanın, fazlasıyla tribünleşmenin ve bireysel ahlak ve faziletlerden uzaklaşmanın sonucu kaybettik. İncelikleri ve güzellikleri yaşatmaktan ziyade, memleket Survivor platosuna dönüştü. Türkiye, benim bütün 10 yaşlık periyodlarımda sorunlu bir ülkeydi. Biçimi, özü değişebilir ama esasen hep sorunluydu. Sürekli savrulmalar üzerine geçti ömrümüz. Ama bu insan ömründe uzun bir süre, bir ülkenin yaşında değil. Başka zamanlar da olacak. Türkiye gene dönüşecek. Bu kötü gidişten dünyanın halini kötüye yormak da umutlu bir şey değil. “şeklinde konuştu.

“KUDÜSÜN NE OLACAĞINA TÜRK HALKI KARAR VERMEYECEK”

Son günlerin kanayan yarası Kudüs ile ilgili de konuşan Taylan: “Sığ siyasetle daha az ilgilendiğimizde bunu başarabiliriz. Mesela bugün Kudüs tartışılıyor. Bu, insanlık tarihi kadar eski bir sorun. Günlük hayatta bu kadar konuşulması istendiğinde bunu bizim koşarak kabullenmemizde bir tuhaflık var. Önemli bir konudur ama Türk kamuoyunun yaşadığı bu kadar ağır mesele varken birinci meselesi değildir. Türkiye’de olup biten şeyler için de geçerli. Kadın, çocuk, hayvan hakları gibi üzerinde çok daha iyi anlaşacağımız problemli alanlarda ilerlemek dururken bizim çözemeyeceğimiz konularda haftalarca tartışmamız, konuşmamız tuhaf. Bu da çağrıldığımız her alanda kavgaya koşturmamızın bir örneği. Kudüs’ün ne olacağına Türk halkı karar vermeyecek ama hayvan haklarını, kadın ve çocuk haklarını, ifade özgürlüğünü meselesini çözebiliriz.”  dedi.

RÖPORTAJIN TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

Taylan’ın Kudüs’le ilgili sözlerine ise Star gazetesi yazarı Fadime Özkan’dan tepki geldi. Özkan, “Duyar kasarken ölçüyü kaçıran bay Taylan” başlıklı yazısında Taylan’ın Kudüs’le ilgili açıklamasını eleştirdi.

FADİME ÖZKAN’DAN TAYLAN’A SERT ÇIKIŞ

Fadime Özkan’ın bu konudaki yazısından bir bölüm ise şöyle:

“Fakat Taylan, Türkiye toplumunun hangi kötülüklere karşı çıkması gerektiği konusunda kendine göre bir öncelik sıralaması yapmış ve Kudüs konusunun hiç de öncelikli olmadığını buyurmuş.

Buna göre, üç semavi dinin ortak kutsalı olan bir şehrin ABD Başkanı tarafından Siyonistlere bahşedilmesine insanlar içsel bir refleksle karşı çıktığında ve kendiliğinden yüzbinler halinde meydanlara koşup tepki verdiğinde yanlış yapıyor. Bu da yetmiyor, Mümtaz Bey’in kategorize edilip yargılanmayı ve buyruğun sahibince güdülenmeyi hak ediyor.

Üstelik kendi özgür iradeleri ve değer ölçüleriyle hareket ettikleri halde, her çağrıya koşan bilinçsizler diye aşağılanıyor.

Ne denir ki şimdi bu kafa yapısına.

Nereden baksan saçma, nereden baksan ahmakça, vicdansızca.”

FADİME ÖZKAN’IN YAZISININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu