Aile Bakanlığı Düşük Gelirli Ailelere Vatandaşlık Maaşı Verecek!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın önümüzdeki süreçte hayata geçireceği vatandaşlık maaşı ile ilgili ağustos ayında da güncel gelişmeler yakından takip ediliyor.

Dar gelirli aileler için farklı sosyal yardım programlarını hayata geçiren ve belirli bir takvime göre düzenli olarak ödeme yapan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ağustos ayında çeşitli sosyal yardımlar hak sahibi kişilerin hesaplarını aktardı. Ayrıca, Bakanlığın üzerinde çalıştığı destek ödemeleri de merak konusu oldu. Bu kapsamda, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş’ın geçtiğimiz günlerde üzerine çalışıldığını belirttiği vatandaşlık maaşı ile ilgili detaylar araştırılıyor.

Vatandaşlık Maaşı Ne Zaman Verilecek?

Vatandaşlık maaşı için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı çalışmalarını sürdürüyor. Geçtiğimiz süreçte vatandaşlık maaşı ile ilgili açıklamalarda bulunan Bakan Mahinur Özdemir Göktaş “Aile Bazlı Vatandaşlık Maaşı uygulamasını başlatacağız. Aile Koruma Kalkanı Programı’yla ev hanımlarının emekliliğine destek sağlayacağız. Kadınlara, çocuklara, engellilere ve yaşlılara yönelik, ihtisaslaşmış barınma ve bakım hizmetlerini geliştirecek ve yaygınlaştıracağız. Barınma, bakım ve rehabilitasyon kuruluşlarının nitelik ve niceliğini artıracağız. Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele 4. Ulusal Eylem Planı’nın etkin uygulanmasını ve 5. Ulusal Eylem Planı’nın hazırlık çalışmalarını uygulamaya geçireceğiz. Kadınların toplumsal hayattaki ve karar alma mekanizmalarındaki etkinliğini artıracağız. Örgün eğitim kademelerinin tamamında kız çocuklarının net okullaşma oranı ile kadınlarda okuryazarlık oranını yüzde 100 seviyesine ulaştıracağız. Kadınların, iş kurma ve geliştirme süreçlerini kolaylaştıracak, e-ticaret platformlarında daha fazla yer almalarını teşvik edecek, kooperatifler yolu ile güçlendirilmelerini sağlayacağız” demişti.

Vatandaşlık Maaşı Ne Kadar Olacak?

Vatandaşlık maaşı ile ailelerin belirli bir gelir düzeyinin altında kalmaması amaçlanırken, ne kadar ödeme yapılacağı da merak ediliyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş’ın açıklamasına göre vatandaşlık maaşı uygulaması aile bazlı olarak başlatılacak. Bu çerçevede, hane içinde kişi başına düşen aylık gelire göre vatandaşlık maaşı ödemesinin tutarının da değişeceği tahmin ediliyor. İlerleyen süreçte, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın çalışmalarını tamamlanmasının ardından, vatandaşlık maaşı ile ilgili ayrıntılı bilgi verilmesi, başvuruların alınması, ne kadar ödeme yapılacağı ile ilgil kamuoyunun aydınlatılması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir