İnternet

Ajanshaber.com’un Google cezası sona erdi

Geçtiğimiz günlerde Ajanshaber.com ile ilgili ilginç bir gelişme yaşanmıştı. Türkiye’nin en çok tıklanan sitelerinden olan Ajanshaber Google’dan uzaklaştırılmıştı. Site, Google ile kurduğu ileytişim sayesinde bu problemin kısa sürede üstesinden geldi. Yapılan görüşmelerden olumlu sonuç alınmasının ardından Ajanshaber, yeniden Google aramalarında görünmeye başladı.

GOOGLE’IN PANTHOM 4 GÜNCELLEMESİ NEDEN ÖNEMLİ?
Arama sonuçlarının gösterilmesi konusunda oldukça hassas olan ve bunun başlıca nedeninin kullanıcılara daha iyi sonuçlar vermek olduğunu söyleyen Google, geçtiğimiz günlerde ‘Panthom 4’ güncellemesi yaparak en çok aranan haber sitelerinden Ajanshaber.com gibi bazı önemli  internet sitelerine ceza uygulamıştı. Cezalardan etkilenen Ajanshaber.com kısa bir sürede, Google’ın isteklerini yerine getirerek cezadan kurtuldu. Yaklaşık bir kaç hafta öncesinde NTV’nin sitesinin Google ‘’video’’ kısmını kötüye kullanması sebebiyle dünya devi Google’ın NTV’nin sitesine çok ağır bir ceza vereceği konusunda bazı söylemler ortaya atılmıştı.

SORUN KISA SÜREDE  ÇÖZÜLDÜ

Türkiye’nin en çok aranan sitelerinden biri olan Ajanshaber’in SEO (Search Engine Optimizasyon) Koordinatörü B. Burak Beşler konuyu değerlendirdi. Google arama motoru her geçen gün kullanıcı deneyimini yenileyecek ve arttıracak gelişmeler üzerinde çalıştığını belirten Beşler, Hiçbir uyarı gelmeden ceza verildiğini vurgulayarak “cezadan sonra web sitesinin eksiklerinin giderildiğini Google ile doğru iletişim kurduklarını bu sayede sorunların düzeldiğini belirtti. Ajanshaber.com’un ardından ceza engelinin hızlı bir şekilde ortadan kaldıran bir diğer bilindik websitesi Acunn.com’da Google aramalarına geri döndü.

ajanshabercom-google-cezasi-kalkti

HÜRRİYET, NTV, MYNET GİBİ SİTELERE GOOGLE’DAN UYARI!

Google bundan 4-5 ay önce Hürriyet, NTV ve Mynet gibi siteleri de kancasına takarak algoritma güncellemelerinden geçirmiş, doğru sonuçları sunmayan web sitelerini arama sonuçlarından ve Google News servisinden kaldırmıştı. Arama motoru Google, algoritmik değişiklikler yapmaya devam ettiği gibi, kullanıcılara sağlıklı sonuçlar sunmayı amaçladığı kurallarına her geçen gün bir yenisini daha eklemeye devam ediyor.

“GOOGLE’IN PHANTOM 4 ALGORİTMASI”

“Phantom algoritması içerik kalitesini yükselterek kullanıcı deneyimini arttırmayı hedefleyen bir algoritma ve tüm güncellemeler bu hedef doğrultusunda yapılıyor. Phantom algoritması sonrasında sitenize gelen arama motoru botları kullanıcıların sayfa ile iletişimini ve sayfa üzerinde yaptıkları hareketleri analiz ediyor, aynı zamanda sayfa üzerindeki reklam yerleşimi, içerik yoğunluğu vb kriterlerin kullanım şeklinden yola çıkarak sayfa hakkında bir kalite öngörüsünde bulunmayı hedefliyor.”

Phantom 4 İle İlgili İzlenimler

– Reklam ve İçerik Yerleşimi
– Kullanıcı Sorgusuyla Eşleşmeyen Anahtar Kelime Yerleşimi
– Sayfa Tasarımı ve Elementlerin Yerleşimi
– Kendi Kendine Çalmaya Başlayan Müzik ve Videolar
– Çok Sayıda 404 Sayfası, Hatalı Sayfaların Çokluğu

Phantom İçerik Kalite Güncellemesiyle İlgili Neler Yapılabilir?
Özellikle dikkat etmeniz gereken üç nokta var:

Kullanıcı işaretlerini dikkatlice takip etmek: Kullanıcı hareketlerini yakından takip edip, kullanıcının hangi noktalarda problem yaşadığını tespit etmeli ve gerekli düzeltmeleri yapmalısınız.

Site altyapısını kontrol altına almak: Web sitenizi periyodik taramalardan geçirerek 404 sayfalarını ve hatalı sayfaları, hatalı fonksiyonları tespit etmeli, vakit kaybetmeden düzeltmelisiniz.

Gösterilen reklam sayısını azaltmak: Sitenizdeki içerikle kullanıcıya gösterilen reklamlar arasında bir denge kurulmalı, içeriğin daha görünür ve ön planda olması sağlanmalıdır.

Ayrıca mobil uyumluluk, site yükleme hızı, sosyal medyanın etkin kullanımı ve içerik kalitesi de Web sitenizin popülaritesini kaybetmesini önleyecek önemli faktörlerdir.
Kaynak: Ajanshaber

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu