Kültür-Sanat

‘Akif’ belgeselinin galası 31 Ağustos’ta

Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un çocukluk yılları ile hayatından kesitlerin anlatıldığı ‘’Akif’’ Belgeseli’nin galası 31 Ağustos 2019 Cumartesi günü saat 18.30’da Çanakkale İÇDAŞ Kongre Merkezinde gerçekleştirilecek.

Hazırlanan drama belgeselde edebiyatçı Prof. Dr. Necat Birinci, tarihçi Doç. Dr. Hayrettin Parlakyıldız, yazar-akademisyen Prof. Uğur Derman, gazeteci Tarihçi Muharrem Coşkun ve araştırmacı Mehmet Rüyhan Soydan’ın görüşlerine yer verildi.

Belgeselde bir çok ilke imza atıldı. Mehmet Akif Ersoy ve Bayramiç ilişkisine ilk kez Akif Belgeseli’nde yer verildi. Belgesel, Akif’in çocukluğunun ve ailesinin anlatıldığı ilk yapım olma özelliği taşıyor. Yine dikkat çeken yapımda Akif’in karakterinin nasıl bir ailede şekillendiği, çocukluğuna dair detaylar ilk kez bir filmde ele alındı. Belgeselin en önemli özelliklerinden biri de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ilk kez bir belgesel film için şiir okuması oldu.

Akif’in yaşadığı ev bir süre önce Çanakkale Milletvekili ve AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan’ın girişimleriyle restore edilerek Mehmet Akif Ersoy Müzesi olarak ziyarete açıldı.

Mehmet Akif Ersoy’un ‘’Resmim için’’ adını verdiği şiirini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan’ın ricası ile ‘’Akif’’ belgeseli için özel olarak okudu. Mehmet Akif Ersoy’un 28 Aralık 1936 yılında Bayazıd Cami’ndeki cenaze töreninin canlandırıldığı sahnenin üstüne Mehmet Akif Ersoy’a ait olan;

Toprakta gezen gölgeme toprak çekilince / Günler şu heyûlâyı da er geç silecektir. /
Rahmetle anılmak, ebediyet budur amma, / Sessiz yaşadım, kim, beni nereden bilecektir?

dizeleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan seslendirdi.

Belgeler, röportajlar, gerçek mekânlardan faydalanarak hazırlanan belgeselde Akif’in çocukluğu drama olarak canlandırıldı. Yönetmenliğini Nihal Ağırbaş’ın, yapımcılığını Ehli Hayal Film’in üstlendiği belgeselin senaryosunu gazeteci Ömer Erbil yazdı. Belgesel filmin ana sponsoru İÇDAŞ oldu.

Mehmet Akif Ersoy’un çocukluk yıllarını Ayaz Akgün, yetişkin dönemini ise Erdoğan Özerdem canlandırdı. Annesini Seren Temel, babasını Ünal Zorer ve yakın arkadaşı Mithat Cemal Kuntay’ı ise Kahraman Sivri oynadı.

Mehmet Akif’in Beyazıt Cami’ndeki cenazesinde üstünde örtü bile olmayan tabutuna Türk Bayrağını getirip örten Emin Efendi lokantalarının sahibi Mahir usta karakterini ise Hürriyet Gazetesi İstihbarat Müdürü Celal Korkut canlandırdı.

Mitos

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu