Yaşam

ALES sınavında Şehit Ömer Halisdemir soruldu (7 Mayıs 2017 ALES soru ve cevapları/sonuçları)

2017 İlkbahar dönemi Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Giriş Sınavı (ALES) 7 Mayıs Pazar günü yapıldı. ÖSYM tarafından yapılan sınavda 15 Temmuz Şehitlerinden Astsubay Ömer Halisdemir sorusu dikkat çekti… 2017 ALES soru ve cevapları yayınlandı mı? 2017 ALES sonuçları ne zaman açıklanacak? Detaylar haberimizde…

81 il merkezi ile Lefkoşa’da saat 10.00’da başlayan ve 180 dakika süren sınavda 80 sözel ve 80 sayısal olmak üzere toplam 160 soru soruldu.

Testin Sayısal-1 ve Sayısal-2 ile Sözel-1 ve Sözel-2 bölümlerinde adaylara 40’ar soru yöneltildi.

ŞEHİT ASTSUBAY ÖMER HALİSDEMİR SORUSU

15 Temmuz’da şehit edilen kahraman astsubay Ömer Halisdemir’le ilgili soru dikkat çekti. İşte o soru:

“Bir havuzta karşıya gidip gelmek bir tur. Bu havuzda Ömer Halis ve Demir adında üç sporcu yarışıyor. Ömer ilk turu tamamladığında Halis karşıya varmıştı. Demir ise karşıya gitmiş dönüşün de yarısını almış. Halis iki tur yaptığında hepsi toplam 720 metre yüzmüş oluyor. Havuzun bir turu kaç metredir?” şeklinde soruldu.

2017 İlkbahar ALES soruları açıklandı mı? 

ALES soru ve cevaplarının 1 hafta içinde yayınlanması bekleniyor.

2017 İlkbahar ALES sonuçları ne zaman açıklanır?

ÖSYM sınav takvimine göre ALES sonuçları 8 Haziran’da açıklanacak.

ALES Puanı nasıl hesaplanır?

Çoktan seçmeli sorulardan oluşan testlerin uygulandığı bu sınavın sınav kitapçığının cevap alanları ÖSYM’de optik okuyucu ile okunacak ve bilgisayar ortamında değerlendirilecektir. Adayların her testteki sorulara verdikleri doğru ve yanlış cevaplar ayrı ayrı toplanacak, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar elde edilecektir.

Her test için sınavı geçerli tüm adayların ham puanlarının ortalaması ve standart sapması ayrı ayrı hesaplanarak adayların ham puanları, ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürülecektir. Böylece her aday için Sayısal-1, Sayısal-2, Sözel-1, Sözel-2 Standart Puanlar (SP) hesaplanacaktır. Bu standart puanlar kullanılarak her aday için sayısal ağırlıklı, sözel ağırlıklı ve eşit ağırlıklı olmak üzere 3 ağırlıklı puan (AP) hesaplanacaktır.

Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu