Kültür-Sanat

Ali Murat Güven ÇETO dergisinde yazacak

“Aklın Varsa Büyüme” sloganıyla hazırlanan “ÇETO – Çocuk Edebiyatı Tercüme Ofisi” dergisinin yazar kadrosuna yeni bir isim dahil oldu. Yeni Şafak gazetesinde sinema sayfasını uzun yıllar hazırlayan sinema eleştirmeni Ali Murat Güven, ÇETO’da yazacak.

ALİ MURAT GÜVEN HABERİ TWITTER’DAN DUYURDU

Genel yayın yönetmenliğini Mevlana İdris’in yaptığı dergi, iki ayda bir yayınlanıyor. Çocuklukla bağlantılı makale, şiir, yazı ve resimlerin bulunduğu derginin yazar kadrosunda akademisyenler, Türk edebiyatının üstadları ve çeviri alanında çok yetkin isimler bulunuyor.

Çocukları kalıplar içinde büyüten her türlü ideolojiye karşı durmasıyla bilinen dergi, doğrudan çocuklar için bir dergi değil. Çocukluğu ve çocukları dikkate alan, onlara daha estetik ve daha içten bir gözle bakmaya çalışan yetişkinlerle gençler için bir dergi profili çiziyor.

Nuri Pakdil, Sezai Karakoç, İsmet Özel gibi şairlerin eserlerine göndermelerin de yapıldığı dergide, Hasan Aycın ise çizimleriyle yer alıyor.

Ali Murat Güven, yeni yazarlık serüvenini okurlarına sosyal medya hesabından şu ifadelerle duyurdu:

“Bugün, meslek hayatımın en güzel tekliflerinden birini, belki de birincisini aldım. Çocuk edebiyatı üstâdı, yazar Mevlana İdris dostum, genel yayın yönetmenliğini kendisinin yaptığı “ÇETO” adlı çocuk edebiyatı dergisinde minik insanlara sinemayı ve sanatı sevdirecek yazılar yazmam için teklifte bulundu. Bayıla bayıla kabul ettim. Ki meslek hayatım boyunca en önemsediğim konuydu bu… “Çocukluktan itibaren sanatı seven, resme, müziğe, sinemaya, tiyatroya, edebiyata, şiire yakın çocukların bollaşması, ülkemizde nitelikli sanat sever bir kuşağın yayılması… Bu öyle hassas ve müstesnâ bir konudur ki bir tek çocuğun gönlünü dahi fethetsek ülkemiz ve insanlık için büyük bir kârdır. ÇETO’da yazmaya başlıyorum!”

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu