Sinema

Ali Murat Güven: Hollywood küresel mühendislik yapıyor

Muhafazakar kesimin sinema yazarı Ali Murat Güven, Akit TV’de “Tam Zamanı” adlı programa katıldı. Güven, Hollywood sinemasının perde arkasını ve algı yönetimi konusunda ilginç açıklamalar yaptı.

Ali Murat Güven, Hollywood’un ABD devleti ve Pentagon’la nasıl sıkı ilişkiler içinde olduğunu anlattı. Türkiye’de sinemaya ve TV’ye sadece tepkisel olarak bakıldığını ifade eden Güven, bu tavrı eleştirdi. Mütedeyyin bir yönetmenin film çekmek için ekip kurma aşamasında son derece güçlük yaşadığını kaydeden Güven, mütedeyyin camiada senarist, yazar, oyuncu, yönetmen, kameraman bulmanın zorluklarına dikkat çekti.

Muhteşem Yüzyıl adlı TV dizisine yayınlandığı günden itibaren muhafazakar çevrelerin sadece tepki verdiğini söyleyen Güven, Muhteşem Yüzyıl’ın yapım şirketi TİMS’tir. Sahibi Timur Savcı’dır Timur Savcı ise dini inanç olarak Musevidir. Bunu kaç kişi biliyor diye sordu?

Muhteşem Yüzyıl dizisinde bölüm başı 1.5-2 milyon lira ödenerek sarayda iç gıcıklayıcı bir atmosferde Osmanlı saray adabına uymayan insan ilişkilerine yer verildiğini ifade etti.

Padişahın hanımlarına sarayda başka kimselerin görmesinin mümkün olmadığını vurgulayan Güven,  3 sene boyunca bu diziyi bizi izlettiler diye konuştu.

“Çocuklarımızın anne ve babaları bizler değiliz”

Gazetecilik yaptığı dönemde kendimizi yırttık bazı gerçekleri anlatabilmek için kimi paranoid-şizofren, kimi abartıyor, kimi Amerikan düşmanı dendiğini anlattı.

Hollywood’un küresel anlamda küresel bir mühendislik yaptığını kaydeden Güven, “Çocuklarımızın annesi veya babası değiliz artık” diye konuştu. Sinema endüstrisinin ABD’nin 5. ihraç kalemi olduğunu söyleyen Güven, Hollywood’ta üretilen filmlerle tüm dünyaya yaşam biçimi empoze edildiğini 30 yıl önce vıcık vıcık yağın içinde patataes kızartması şeklinde bir yemeğin olmadığını bunun ABD filmleriyle ülkeye girdiğini söyleyerek Taksim’deki ünlü bir fast food zincirine ait dükkanın dünyada üç kere en çok ciro yapan yer olarak kayda geçtiğini hatırlattı.

Toplumda önkabullere aykırı söylemlerde bulunanlara gençlerin adeta “mahluk” muamelesi yaptığını dile getiren Güven, “Ben Survivor izlemiyorum” dediğinizde size garip bakıyorlar diye konuştu.

“Kadın kuşağı programlarında yaşananlar kurgudan ibaret”

“Öğleden sonra kadın kuşağında yer alan programlarda olan bitenlere ah çekip ağlamalara eski bir TV’ci olarak inanmıyorum” diyen Ali Murat Güven, o programlarda yaşananların bir kurgu olduğunu dile getirdi.

Türkiye’de dağıtım konusunun tekelleştiğini anlatan Güven, Türkiye’de ilk filmini çeken ve dağıtım şirketlerinin tavrından dolayı batan borca giren birçok sinema yönetmeni olduğunu söyledi.

 

 

 

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Fiyatuygun.com TR