Sosyal Medya

Almanya Facebook’u neden ve nasıl tehdit etti?

Almanya Federal Kartel Dairesi, Facebook’u yaptırımla tehdit ediyor… Topladığı kullanıcı verileri nedeniyle pazardaki rekabet gücünü kötüye kullanmakla suçladığı Facebook ile ilgili olarak Almanya, sosyal medya devine yaptırım uygulanmasının söz konusu olabileceğini belirtiyor.

Almanya’da Federal Kartel Dairesi, dünyanın en büyük sosyal medya organlarından biri olan Facebook’un pazardaki rekabet gücünü kötüye kullandığı zannı sebebiyle yaptırımlarla karşılaşabileceği noktasında uyarıda bulundu. Federal Kartel Dairesi Başkanı Andreas Mundt, Rheinische konuyla ilgili olarak Post gazetesine bir açıklama yaptı. Açıklamada şirketin kişisel verileri toplama ve kullanma biçimine eleştirel baktıklarını belirterek, ”Kullanıcıların doğrudan onayı olmaksızın verilerin üçüncü kaynaklar tarafından toplanmasını ve kullanılmasını yasaklamamız gerekebilir” ifadelerine yer verildi.

Andreas Mundt, Facebook kullanıcılarının, verilerinin üçüncü kaynaklar tarafından da kitlesel şekilde toplandığı konusunda pek bilgi sahibi olmadığı, hatta pek çoğunun bundan haberdar bile olmadığını belirterek Facebook’un devasa miktarlarda kişisel veriye sahip olduğunu ifade etti. Munt sözlerini “Facebook’un da yasa ve kurallara riayet etmesi gerekiyor. Rekabet hukuku bir şirketin pazardaki gücünü suistimal etmesine izin vermez” şeklinde sürdürdü.

Mundt, şimdi bu eleştirilere Facebook’un nasıl tepki göstereceğini beklediklerini ve ona göre hareket edileceğini ”Belki Facebook bazı çözüm önerileri getirir ve başka türlü hareket etmeyi ilke edinir ya da duruma göre kullanıcıların onayı olmaksızın verilerinin üçüncü kaynaklarca kullanılmasının yasaklanması gerekebilir” ifadelerini kullandı. Kartel Dairesi’nin Aralık ayına dair geçici değerlendirmesine göre Facebook’un Almanya’daki sosyal ağlar pazarına hakim konumunda. Daire, kullanıcıların “Facebook’u ya tüm paketi kabul etme ya da hiç kullanmama arasında seçim yapmaya zorladığına” vurgu yaptı.

Facebook ne diyor?

Facebook’un yaptığı açıklamada Kartel Dairesi’nin değerlendirmelerinin muğlak olduğunu, Facabook’un Almanya’da seviliyor oluşunun otomatik olarak pazarda hakim konumda olduğu anlamına gelmediğini savundu. Şirket, Almanya’daki kullanıcıların da dünyanın diğer her yerindeki kullanıcılar gibi Facebook’un da aralarında olduğu birçok alternatif arasından seçme imkanlarının bulunduğunu vurguladı. Facebook Kartel Dairesi ile işbirliği yapacağını da bildirdi. Federal Kartel Dairesi, özellikle Facebook hesabı ile bağlantılı kullanılan WhatsApp ya da Instagram gibi platformların yanı sıra bazı internet sayfaları ve uygulamalar tarafından kullanıcı verilerinin toplanmasını da sorunlu alanlar olarak görüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu