Medya

Almanya’dan dikkat çeken Can Dündar kararı

Kamuoyunda MİT TIR’LARI davası olarak bilinen olayın sonrasında Türkiye’den firar ederek Almanya’da Berlin’de yaşamaya başlayan Can Dündar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Almanya ziyaretinin ardından kendisine yönelik polis koruma önlemlerinin sıkılaştırıldığını söyledi.

ALMANYA CAN DÜNDAR İÇİN GÜVENLİK TEDBİRLERİNİ ARTTIRDI

Alman Deutsche Welle’de yer alan habere göre 2 yılı aşkın bir süredir Berlin’de yaşayan  Can Dündar için Alman yetkililer tarafından alınan güvenlik önlemlerinin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Almanya ziyaretinin ardından artırıldığı haber veriliyor.

Can Dündar, Berlin-Brandenburg Radyo ve Televizyon Kurumu’na (RBB) konuştu. Dündar, Erdoğan’ın Eylül ayı sonunda yaptığı ziyaretin ardından, kendisine yönelik tehlike seviyesinin önemli ölçüde yükseldiğini kaydetti ve Alman polisinin de bu nedenle koruma önlemlerini artırdığını söyledi.

ALMAN HÜKÜMETİNE TAKDİRLERİNİ İLETTİ

Dündar, röportajda, Alman hükümetinin  kendisine arka çıkmasını çok takdir ettiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Berlin’de Almanya Başbakanı Angela Merkel ile yaptığı basın toplantısında Can Dündar’ın bir ajan olduğunu ve iadesini talep ettiklerini söylemişti.

MİT tırlarının durdurulmasına ilişkin haberin Cumhuriyet gazetesinde yayımlanması nedeniyle yerel mahkemede Mayıs 2017’de “devletin gizli belgelerini ifşa etmek” suçundan 5 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırılan ve yargılanma sürecinde üç ay tutuklu kalan Dündar, Anayasa Mahkemesi’nin tutukluluğun kişi hürriyeti ile basın ve ifade özgürlüğünü ihlal kararının ardından tahliye edilmişti. Ancak Yargıtay yerel mahkemenin kararını bozarak, Dündar hakkında 15 yıldan 20 yıla kadar hapis cezası öngören “gizli kalması gereken bilgileri casusluk maksadıyla temin etme” suçundan hüküm verilmesi gerektiğine karar vermişti.

MİT tırları davasının Yargıtay tarafından bozulmasının ardından yeniden yargılanmasına başlanan Uğur Dündar hakkında Nisan ayında “gıyabında tutuklama” ve “kırmızı bülten çıkarılması” kararı verilmişti.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu