GündemManşet

Almanya’nın ünlü Türk iş adamlarından Vural Öger iflasını istedi

Ünlü iş adamı Vural Öger’in iflasını istemesi ekonomi dünyasında büyük yankı uyandırdı. Almanya merkezli seyahat şirketi Öger Turizm’in sahibi Vural Öger iflas istemi ile Münih’te bir mahkemeye başvurdu. Öger’in borçlu olduğu şirketler arasında çok ünlü uluslararası markalar da yer alıyor…

Almanya merkezli bir seyahat şirketi olan Vural Öger; Münih’teki bir mahkemeye iflas başvurusunda bulundu. Mahkemenin iflas işlemlerinden sorumlu ismi Matthias Hofmann ise konuyla ilgili olarak “Benim bilgim dahilinde Sayın Öger’in kayda değer bir mal varlığı artık bulunmamaktadır” şeklinde bir açıklama yaptı.

Yine Münih’teki mahkemeden yapılan açıklamaya göre Öger’in alacaklılarından biri olan İşbank’ın Öger’in şahsi servetine el konulması talebinde bulunduğu da gelen bilgiler arasında yer alıyor.

Deutsche Welle Türkçe’de yer alan habere göre; ünlü iş adamınını yüksek miktardaki borçlarını ödeyemediği bu nedenle iflas başvurusunda bulunduğu belirtildi.

Öger 1960’lı yıllarda Almanya’ya öğrenci olarak gelmişti. Öger kurduğu bir seyahat şirketi ile iş dünyasına adım atmış; önce Almanya’da yaşayan Türk işçiler için Türkiye ve Almanya arasında ucuz uçak seferleri düzenlemiş ardından da turizm de dahil olmak üzere faaliyet alanını genişletmişti. Öger ilerleyen zamanlarda birçok otelle anlaşma yaparak Türkiye’ye turlar düzenlemeye başlamıştı. Bu şekilde Almanya’nın tanınmış iş adamları arasına giren Vural Öger, 2004 – 2009 yılları arasında da Avrupa Parlamentosu’nda Sosyal Demokrat Parti üyesi olarak görev yaptı. Öger, 2010 yılında şirketini rakibi Thomas Cook’a sattı.

Öger uluslararası şirketlere borçlandı

Öger’in borçlu olduğ şirketler arasında İşbank, havayolu şirketi SunExpress ve Fly Türk’ün de bulunduğu belirtiliyor. İflas başvurusunun ardından Öger’in daha önce ödediği borçlarını ise alacaklılar arasında eşitlik olması için mahkemenin geri istemesinin de söz konusu olabileceği söyleniyor.

Başa dön tuşu