GündemYaşam

Altın, altın çağını yaşıyor

Altının önlenemez yükselişi devam ediyor. Zirveyi gören ve tahtına oturan adeta altın çağını yaşan altın yatırımcısının da yüzünü güldürüyor. IMF tarafından yapılan son açıklamalar, Asya borsalarında geçtiğimiz hafta yaşanan düşüşler ve doların değer kaybetmesi ile altın tahtına oturmayı başardı.

Son üç haftanın zirvesini gören altın fiyatlarının yükselişini ne kadar devam ettireceği ise yatırımcının ve altın takipçilerinin şimdiki merak konusu.

Onsu 1.248,2500 Türk lirasından satış işlemi gören altının gram fiyatı ise 11.9410 TL’ya ulaşmış durumda. Çeyrek altın tarihi rekoruna ulaştı 186 liradan satılan çeyrek altının alış fiyatı ise 182 lira civarında seyrediyor.

Gözler Obama-Yellen görüşmesinde

Reuters ajansından edinilen bilgilere göre; zayıf ekonomik veriler ve ABD’de faizlerin ne zaman arttırılacağına dair belirsizlik de piyasalardaki risk oranını azaltıyor ve altın ile Japon yeni yatırımcılar için güvenli liman olarak görülüyor. Altına ve yene olan talepte artışın sebebi tam olarak da bu olarak gösteriliyor.

22 Mart 2016 tarihinden beri en yüksek zirvesini gören altın gün içinde kazançlarının bir kısmını geri vererek 1,249 dolar seviyesine doğru dalgalanmalar da gösterebilir.

İkon Menkul altın yükselişini yorumladı

İkon menkul altının hafta içindeki seyri hakkında konuşmak için erken olduğunu belirterek, IMF’nin yaptığı son açıklamaların altındaki yükselişte büyük pay sahibi olduğunu ifade ediyor. Akşam saatlerinde Obama-Yellen görüşmesinin de yarınki altın fiyatlarını etkileyeceğini tahmin eden uzmanlar, bu görüşmenin ve sonuçlarının yakından takip edilmesi gerektiğini de vurguluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu