GündemYaşam

Amerika’da TÜRKSOY ile Nevruz rüzgarı esti

Amerika’da TÜRKSOY Nevruz gösterisi dünya kamuoyunda büyük ses getirdi. Kültürümüzü kıtalar ötesine tışayın ve Uluslararası Kültür Köprüsü olarak haklı bir nam salan Türksoy, Nevruz’u ABD’ye Washington’a taşıdı.

Washington DC’ nin sembollerinden olan Cherry Blossom Festivali ile eş zamanlı gerçekleşen TÜRKSOY Nevruz Konseri, 1 Nisan 2016 tarihinde ABD’ nin tarihi Warner Tiyatrosu’nda Washington DC’ de gerçekleşti.

Türk dünyasının UNESCO’ su olan Türksoy yine bir ilke imza attı. Daha önce dünyaca ünlü pek çok sanatçının sahne aldığı Warner Tiyatro’su  bu kez 15 farklı ülkeden gelen yaklaşık 200 dansçı Nevruz rüzgarına kapıldı.  Bahar ile yeniden doğuş, kardeşlik ve barış teması Amerika’da Türksoy ile esti geçti. Türk Kültürü’ nün vazgeçilmez mirası olan Nevruz’ un temsil edildiği (Yeni gün)  Bahar ile yeniden canlanmaya başlayan doğanın bir nevi bayramı olan o muhteşem günün, insanlara sunduğu bolluğu, bereketi, diriliği, sevgiyi, kardeşliği, paylaşmayı, barışı anlatan gösteriler ABD’de büyük ilgi ile karşılandı. 2100 kişilik Warner Tiyatrosunu dolduran izleyiciler tarafından ayakta alkışlanan gösteriyi bu yıl TÜRKSOY Amerika’da Newyork ve Washington’ da yaptığı tüm Nevruz etkinliklerini üye ülkeleri olan Azerbaycan, Kırgızistan, Kazakistan ve Türkmenistan’ın bağımsızlığının 25. yılına ithaf etti. Türksoy, Nevruz’un özgürlük ve barış temasının önemine dikkat çekerek, Nevruz’un 3000 yıldır kutlanan ve Türk dünyasının ortak geleneği olduğunu da belirtti. Nevruz, Uluslar arası Türk Kültürü Teşkilatı TÜRKSOY’ un çalışmaları sayesinde önce Newyork’ ta Birleşmiş Milletler Binasında ardından Washington DC’ de Warner Tiyatro’da Amerikalılara tanıtılma fırsatı yakalamış oldu.

Türksoy daha önce de 2010 yılında UNESCO Genel Merkezi’nde ve 2011 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda yaptığı gösteriler ve tarihi kutlamalar ile bugüne dek üye ülkelerinin dışında da Nevruz’un kutlanmasını sağlamıştı. Türksoy ile daha önce Almanya, Avusturya ve İngiltere’de baharın gelişi Nevruz’u coşkuyla kutlamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu