Medya

Anayasa Mahkemesi’nden flaş Hakan Aygün kararı…

Anayasa Mahkemesi’den (AYM) flaş Hakan Aygün kararı… Anayasa Mahkemesi’nden sosyal medya hesabından yaptığı tepki çeken paylaşımları nedeniyle tutuklanan Hakan Aygün’ün kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı ihlal edildiği yönünde karar çıktı.

Anayasa Mahkemesi, gazeteci Hakan Aygün’ün sosyal medyada yaptığı paylaşım dolayısıyla tutuklanmasının, hukuki olmadığına, kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiğine oybirliğiyle karar verdi.

Hatırlanacağı gibi Hakan Aygün, koronavirüsle mücadele kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın IBAN paylaşarak yardım çağrısında bulunmasıyla ilgili yaptığı paylaşımların ardından tutuklanmıştı.

AYM kararında, “Başvurucunun halkı kin ve düşmanlığa tahrik suçu bakımından suçlamaya esas alınan “…iman numarasıyla İBANa çalışan din sömürücüleri…” ifadelerinin bulunduğu paylaşımında, toplumun bazı kesimlerini ötekileştiren bir üslup kullandığı açıktır. Buna karşılık söz konu paylaşımın toplumun bir kesimini sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge farklılıklarına dayanılarak başka bir kesimine karşı kin ve düşmanlığa tahrik eden bir yönü yoktur.” denildi.

AYM, Aygün’e 40 bin lira manevi tazminat ödenmesine hükmetti.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu