Yaşam

Ankara antlaşmasının detayları nelerdir?

Ankara Antlaşması diye bilinen ECAA vizesi İngiltere’de iş kurmak isteyen kişiler için gerekli olan bir vize türüdür. İlk olarak 1963 yılında ortaya çıkan bu Antlaşma ile dönemin ortak pazarına hakim olan ülkelerin (Almanya, Fransa, Benelüks ülkeleri ve Türkiye ) arasında imzalanan antlaşmadır.

Bu antlaşma ile birlikte artık vatandaşlar İngiltere’de iş kurabilecektir. 1 + 3 yıl olarak kendi işini İngiltere’de devam ettirdikten sonra İngiltere’de yerleşik yaşama hakkına sahip olabilecektir. Ankara Antlaşması vizesi bu bağlamda sadece TC vatandaşlarının yanı sıra Romanya, Bulgaristan ülkelerinde yer alan vatandaşları da kapsamaktadır, sadece bize özel değildir. Romanya ve Bulgaristan’ın AB ülkesi olduğunu varsaydığımızda şu an bu antlaşma sadece Türkiye vatandaşlarına uygulanmaktadır.

Ankara Antlaşması yani ECAA vizesine 18 yaşını doldurmuş olan, kendi yapacağı işe yetecek kadar sermayesi bulunan, TC vatandaşı olan, kendini ifade edecek ve işini yürütecek kadar İngilizce diline hakim olan kişiler Ankara Antlaşması vizesi alarak İngiltere’de hayali ve yeteneği olan iş imkanına kavuşabilir. Ankara Antlaşması vizesine başvuran ve onay alan kişilerin İngiltere’de bir iş yeri açma zorunluluğu da yoktur. Kendi meslek dalları ile ilgili olan işlerde çalışabilmektedirler. Fakat bu ilk başlarda kısıtlama getirilmektedir. Örneğin elektrikçi olarak başvuruda bulunan bir kişi 1 + 3 yıl toplamda 4 yıl boyunca farklı iş yapması mümkün olmamaktadır. Ancak bu yılları tamamladıktan sonra 4 yılın ardından farklı iş kollarında çalışma imkanına sahip olabilmektedir. Ankara antlaşması vizesi alırken beyan edilen iş sektörü ne ise kişiler bu mesleği icra etmek ile zorunludurlar. Fakat isterlerde dükkan açabilecekken dilerlerse dükkan açmadan bir iş yerinde işçi olarak kendi alanlarında çalışabilir.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu