Magazin

Antalya Film Festivali ne zaman, festivale kimin adı verilecek?

53. Antalya Film Festivali ne zaman başlayacak, Festivalde bu yıl unutulmayan isimler kimler oluyor? Bu soruların cevabı belli oldu!

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in başkanlığındaki 53. Uluslararası Antalya Film Festivali, geçen yıl kaybettiğimiz Antalya sevdalısı sanatçı Sümer Tilmaç’ın adını, festivalin en yeni yarışmalı bölümü Antalya Film Destek Fonu’nda yaşatma kararı aldı. Bu yıldan itibaren, içinden Antalya geçen senaryolar Sümer Tilmaç Antalya Film Destek Fonu için yarışacak.

Antalya Film Destek Fonu artık Antalya sevdalısı Sümer Tilmaç’ın adı ile anılacak. Festivalin en anlamlı ödüllerinden birisi olan Yıldırım Önal Anı Ödülü ise Kenan Işık’ın olacak. İçinden Antalya geçen filmlere destek olmak üzere başlatılan senaryo yarışması Antalya Film Destek Fonu artık Antalya sevdalısı Sümer Tilmaç’ın adı ile anılacak. Festivalin en anlamlı ödüllerinden birisi olan Yıldırım Önal Anı Ödülü ise heyecanla sahnelere dönmesini beklediğimiz Kenan Işık’ın.

Antalya Film Destek Fonu Artık SÜMER TİLMAÇ’la Anılacak

Antalya şehrindeki film üretimini arttırmak, şehri Türkiye ve dünya film endüstrisinin önemli merkezlerinden birine dönüştürmek amacıyla düzenlenen ve 100 bin TL parasal ödülü bulunan Sümer Tilmaç Antalya Film Destek Fonu, çok özel bir misyonu yerine getiriyor. Sümer Tilmaç Antalya Film Destek Fonu’nun hedefleri; çekimlerinin en az üçte biri Antalya şehrinde gerçekleştirilecek olan ulusal uzun metrajlı bir filme senaryo aşamasında destek olmak, Türkiye’de film çekimi için en elverişli gün ışığı ve doğal platoların bulunduğu Antalya şehrindeki film üretimini artırmak, Antalya’yı, Türkiye ve dünya film endüstrisinin önemli lokasyonlarından birine dönüştürmek.

Antalya’da yaşayan ve sadece film çekimleri için İstanbul’a giden, rol aldığı 210’dan filmle sinemamızın en üretken oyuncularından olan ve Antalya halkı tarafından dünyanın hiç bir aktörüne değişilmeyen Sümer Tilmaç gelecek kuşaklara sevdalısı olduğu Antalya ile taşınacak.

Yıldırım Önal Anı Ödülü: Devlet Sanatçısı Kenan Işık’ın

53. Uluslararası Antalya Film Festivali, Devlet Sanatçısı Kenan Işık’ı unutmadı. İki yıl önce evinde geçirdiği kaza sonucu komaya giren sanatçıya Yıldırım Önal Anı Ödülü verilmesi kararlaştırıldı. ÇASOD (Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği) tarafından belirlenen bu özel isim, festivalin en anlamlı yarışma dışı ödüllerinden biri olan Yıldırım Önal Anı ödülü ile buluşacak. ÇASOD ve UAFF (Uluslararası Antalya Film Festival), kendisine enerji de vereceğini düşündüğü bu ödülü ünlü oyuncu Mehmet Aslantuğ’un elinden ailesine teslim edecek.

1970’li yılların başında kazandığı Yardımcı Erkek Oyuncu Altın Portakal ödülünü yaşadığı maddi güçlükler nedeniyle rehinciye vermek zorunda kalan Yıldırım Önal, ödülünü geri alamadan hayatını kaybetmiş, yıllar sonra rehincinin oğlu tarafından heykel, Antalya Kültür Sanat Vakfı’na teslim edilmişti. Festival, bu emanete sahip çıkıp 99 yılından itibaren sanatçının anısına Yıldırım Önal Anı Ödülü’nü hayata geçirdi. Yarışma dışı özel ödüllerden bir tanesi olarak her yıl bir sanatçıya emanet edilmeye başlandı. Geçtiğimiz yıl ödülü emanet alan isim Tijen Par’dı. Par, emanetini 16-23 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek festivalin açılış gecesinde Kenan Işık’a iletmiş olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu