Teknoloji

Apple, davalık olduğu Iphone kullanıcılarına tazminat ödeyecek

Apple’ın iPhone modellerinde batarya performansını artırmak için, işlemcileri yavaşlattığı ortaya çıkmıştı. Davayla sonuçlanan bu krizden sonra Apple, iOS işletim sistemine ‘Pil sağlığı’ özelliğini eklemişti. Ortaya çıkan bu kriz sonrasında Apple kullanıcılarının açtığı davalar sonuçlandı. Çıkan karar göre Apple, kullanıcılarına tazminat ödeyecek.

Geçtiğimiz dönemlerde Apple’ın iPhone modellerinin pil sağlığı düşünce, batarya performansını artırmak için işlemcileri yavaşlattığı ortaya çıktı.

Bu krize Batterygate ismi verilmişti. Ortaya çıkan krizden sonra, iOS işletim sistemine ‘Pil sağlığı’ özelliği eklendi ve kullanıcılar bataryalarının ömrünü buradan görebilmeye başladı.
Kullanıcıların haberi olmadan, telefonların performansını düşürdüğü için Apple’a bir çok dava açıldı.

Bu davalar sonucunda, kullanıcılara 25 dolar ödenmesine karar verildi.
Ödenecek tazminatlar için bir internet sitesi açıldı. Bu sitede kullanıcıların talepleri toplanıyor. Tüm taleplerin 6 Ekim 2020 tarihine kadar iletilmesi gerekiyor ve site yalnızca ABD vatandaşlarını kapsıyor.

Apple, her kullanıcı için 25 (yaklaşık 170 TL) dolar tazminat ödeyecek. Toplamda ise 500 milyon dolarlık bir tazminat ortaya çıkmış oluyor.

Karara göre, iOS 10.2.1 veya üstünü çalıştıran iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone 7, iPhone 7 Plus veya iPhone SE kullanıcıları 25 dolarlık ödemeyi alacak.

Bunun yanı sıra, 21 Aralık 2017’den önce iOS 11.2 güncellemesi alan iPhone 7 ve iPhone 7 Plus sahipleri de bu tazminattan yararlanabilecek.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu