GündemManşet

Aralarında Fethullah Gülen’in de olduğu 130 kişi vatandaşlıktan çıkarılıyor!

İçişleri Bakanlığı tarafından aralarında Fethullah Gülen’in 130 kişi için vatandaşlıktan çıkarma ilanı yayınlandı. İlana göre haklarında soruşturma yürütülen ve firari durumunda bulunan bu kişiler şu şartlar yerine gelmezse vatandaşlıktan çıkarılacak. İşte o ilan!

İçişleri Bakanlığı aralarında Fethullah Gülen’in de olduğu 130 kişi için vatandaşlıktan çıkarma ilanı yayınladı. Haklarında soruşturma yürütülen ve firari durumda olan, aralarında FETÖ lideri Fetullah Gülen, HDP Milletvekilleri Faysal Sarıyıldız ve Tuğba Hezer ile eski HDP milletvekili Özdal Üçer’in de bulunduğu 130 isim 3 ay içinde Türkiye’ye dönmezlerse vatandaşlıktan çıkarılıyorlar. Listede terör örgütleri FETÖ, PKK ve DEAŞ’tan aranan isimler olduğu belirtiliyor.

Resmi Gazetede yer alan açıklama şu şekilde: 

26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 302’nci, 309’uncu, 310’uncu, 311’inci, 312’nci, 313’üncü, 314’üncü ve 315’inci maddelerinde yazılı suçlar nedeniyle haklarında Cumhuriyet Savcılıkları/ Mahkemeler tarafından soruşturma ve kovuşturma yürütülen ve yabancı ülkede bulunmaları nedeniyle kendilerine ulaşılamayan aşağıdaki kimlik bilgileri yer alan kişilerin, 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 29’uncu maddesinin 2’nci fıkrası gereğince bu ilanın Resmi Gazete’de yayınlandığı tarihten itibaren 3 ay içinde Türkiye’ye dönerek ilgili mercilere müracaat etmedikleri taktirde anılan Kanun hükümlerine göre Türk vatandaşlıklarının kaybettirileceği ilanen tebliğ olunur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu