Yazarlarımız

ARDA TURAN, PARİS HİLTON’A FEDA OLSUN!

Son zamanların en flaş reklamı Paris Hilton’lu Arda Turan’lı Defacto reklamıydı. Paris Hilton’un gelişi gidişi beklendiği gibi olay oldu. Magazin sayfaları Paris’in ülkeye gelişiyle adeta bayram yaptı.

Kuşkusuz Paris Hilton adının içinde geçtiği her proje en üst seviyeden köpürmeye müsaitti. Nitekim Defacto reklamı da öyle oldu.

Paris Hilton tek başına yeterli olacakken bir de üstüne üstlük hem futbol hem de magazin camiyasının haber yapmakta çok arzulu olduğu Arda Turan da işin içine girince medya için adeta “tadından yenmez” bir “haber” ortaya çıkmış oldu.

Defacto’nun müşteri yelpazesinde kendini konumlandırdığı nokta açısından Paris Hilton ve Arda Turan seçiminin ne denli tutarlı olduğu konusu reklamcıları meşgul ededursun her halukarda çekilen reklamın medya ifadesi ile ses getirdiğini dost düşman görmüş oldu.

TUHAFLIK PARİS’TE DEĞİL ARDA’DA..

Defacto reklam filmi mağazada geçiyor. Paris ve Arda soyunma kabininde elbise deniyorlar. Nedendir bilinmez Arda Turan yan kabinde olan Paris’i “darling”i yani sevgilisi sanıyor.Paris’e “darling” enflasyonlu bol laflar ediyor.

Paris Hilton, reklamda kendisini oynuyor. Başlangıçta hal ve davranışlarında hiçbir tuhaflık yok.Reklamda önce “cool” takılan Paris’in Arda Turan’ı görünce önceki halinden eser kalmıyor ve yelkenleri suya indiriyor.Oysa karşısında yelkenleri suya indireceği bir karizma değil tam tersine her yönüyle “şaşkın” genç bir adam var.Aslında Arda Turan’ın canlandırdığı tipe sadece “şaşkın” demek de doğru değil. Ama söz konusu Arda Turan gibi başarılı bir futbolcu olunca ona başka olumsuz sıfatları yakıştırmak zorlaşıyor. Ama anladınız siz benim hangi kelimeyi kullanmak istediğimi!..Neyse canım, sonuçta sadece bir reklam filminden ve orada oynanan bir rolden bahsediyoruz; öyle değil mi?

PARİS HİLTON’UN ANLAŞILAMAYAN CÜMLESİ

Her neyse; Arda Turan’ın reklamda canlandırdığı “hafif” halleri finalde yerini ilginç bir sahneye bırakıyor. Paris Hilton yere uzanmış ve arka planda bitkin halde yere yığılmış Arda Turan’ı görüyoruz.Bu sahne ile Paris Hilton’un uluslararası magazin camiyasındaki “seksi” imajına bir gönderme mi var yoksa başka bir gizemli mesaj mı anlayamadım. Ama finalde Arda Turan’ın reklamın başından beri devam eden “hafif”liği borsa tabiriyle “tavan” yapıyor.

Finalde Paris Hilton’un Türkçe söylediği cümleyi ise anlayabilene aşkolsun demek gerekiyor. Kalabalık bir “hazirun” eşliğinde tekrar tekrar seyrettiğimiz videodan Paris hanımın son söz olarak ifade buyurduğu cümleye bir türlü vakıf olamadık.Ama bizim anlamadığımız bir espri var herhalde kabilinden iyimserliğe de mani olmak istemedim tabii ki…Sahi, final sahnesindeki resimle biz tüketicilere nasıl bir mesaj verilmiş olabilir? Arda Turan’ı o hale düşüren neden üzerindeki kıyafetlerin cazibesi mi yoksa reklamdan pek de anlaşılmayan karizması mı?

Sonuç olarak bir markanın reklam filminde markaya dikkat çekmek adına uluslararası bir figür olarak Paris Hilton’un tercih edilmesini anlamak mümkün. Ama uluslararası niteliği Paris kadar güçlü olmasa da güçlü bir yerli figür olarak Arda Turan’ın reklam filminde “hor” denecek tarzda kullanılmasını anlamak mümkün değil.

Ünlülerin reklamda varolmalarının birçok kriteri olmalı. Ama bizde reklam filminde oynamaya birçeşit “trendy” olarak bakıldığı için hatalı tercihler yapılabiliyor. Tıpkı Arda’nın bu konseptteki Defacto reklam filminde oynaması gibi.

Yoksa Paris Hilton’un imajı var da Arda Turan’ın yok mu?

ŞADAN KABA / MEDYABEY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu