Gündem

Ardan Zentürk Ara Güler’in belgeselini reddeden İKSV’yi eleştirdi

Ara Güler’in konu edinildiği İstanbul’un Gözü belgesilinin İKSV’nin düzenlediği film festivalinin kapsamına alınmamasının yankıları devam ediyor. Bu kez de Kanal 24’te Ardan Zentürk belgesele yapılan muameleyi kıyasıya eleştirdi.

ModeratörGece programının sunucusu ve köşe yazarı Ardan Zentürk Ara Güler’in filmini reddeden İKSV için bakın neler söyledi?

13 Mart’ta Washington’da Washington DC Bağımsız Film Festivali’nde dünya prömiyerini yapan, tüm kategoriler içinde “En iyinin iyisi” film ödülünü alan; 17-18 Mart tarihlerinde ise Selanik Belgesel Film Festivali’nde Avrupa prömiyerini yapan ve dünyanın birçok festivalinden de davetler alan Ara Güler’in “The Eye of Istanbul/ İstanbul’un Gözü” isimli 60 dakikalık uzun metrajlı belgesel-filmi İKSV tarafından İstanbul Film Festivali’ne kabul edilmedi. Yirmidört.

TV’de yayımlanan ModeratörGece programının sunucusu ve köşe yazarı Ardan Zentürk İKSV için bakın neler söyledi.

Atilla Dorsay, Reha Erdem, Engin Ertan, Esin Küçüktepepınar, Murathan Mungan, Baran Seyhan’dan oluşan İstanbul Film Festivali Danışma Kurulu’nun Ara Güler’in filmini reddetmesine bir tepki de Ardan Zentürk’ten geldi.

ARDAN ZENTÜRK: AYIPTIR YAZIKTIR

Zentürk, Kanal 24’teki canlı yayında konuya girerken festivalin bir sansür kararıyla gündeme geldiğine işaret etti.

Zentürk, 60 yıldır İstanbul’u görüntüleyen Ara Güler’in adında İstanbul ibaresi geçen festivale kabul edilmemesinin manidarlığına dikkat çekti. Zentürk, İstanbul’un Gözü belgeselinin festivalde değerlendirme dışı bırakılmasını eleştirdi.

“Ara Güler, son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın fotoğraflarını çekmiş ve birtakım çevrelerin hedefi olmuştu. Eğer bunun için yaptılarsa ayıptır, yazıktır” şeklinde konuştu.

Video izle:

 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı