MedyaReklam

Artık ödül almak sırayla değil parayla!

Ödül enflasyonunun yaşandığı şu günlerde gün geçmiyor ki ödül gecesi düzenlenmeyen bir gün olmasın…Peki, ödül dağıtmak neden bu kadar moda haline geldi. Diğer yandan ödül dağıtımı neye göre kime göre gerçekleşiyor. Yani ödül dağıtımı konusunda ölçütler ne derece güvenilir?

Yenişafak gazetesi yazarı Ali Saydam, “Ödül var, ödül var” başlıklı yazısında yaşanan ödül enflasyonuna ışık tutuyor. Artık para verip ödül almanın mümkün hale geldiğini yazan Ali Saydam, her ödülün anlamlı olmadığını yazdı.

İşte, Ali Saydam’ın şu günlerde de oldukça revaçta olan ödül törenleriyle ilgili fazla konuşulmayan o gerçekleri gün ışığına çıkaran o yazısından bir bölüm:

Ödül var, ödül var

İngiltere ve İspanya bu konuda en önde giden iki ülke. ABD de fena değil hani… Bastırıyorsunuz parayı. Ödül garanti… Bana gazeteye gönderilen ”O ödülü aldık; bu ödülü aldık!” şeklindeki basın bültenlerini biriktirip reklam ve halkla ilişkiler konularını işleyen pazarlama iletişimi dergisi Marketing Türkiye‘de zaman zaman yayınlıyorum…

 

Olay öyle bir hal aldı ki, bazı ödüller 2-3 bin dolara kadar düştü… Kayıt parası (Entry Fee) karşılığı alıyorlar… Masrafları oluyormuş da.

Neticede, PR dünyasında ‘Ödül alamayanı dövüyorlar’ muhabbeti yaygın…

Bu enflasyon ortamında pek çok ödül itibarını çoktan yitirmiş durumda.

Tabii bu durum her ödül için geçerli değil. Çok tanınan ve muteber bir ödül alınmışsa mesele yok. Ancak yine çok nitelikli, henüz özellikle ülkemiz kamuoyu ve/veya ‘etkileyiciler’ tarafından çok tanınmamış bir ödül söz konusu ise, kurunun yanında yaşın da yanmaması için, hakkaniyetle alınan bir ödülün bile iletişiminin gerektiği gibi yapılması şart.

Mitos

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu