Dijital Platformlar

Aslı İnandık, GAİN’in yeni projesinde..

Ünlü oyuncu ve komedyen Aslı İnandık’ın yer aldığı GAİN’de yayına giren “Heykel mi?” isimli belgesel serisi yayında.  Programda İnandık,  Türkiye’nin dört bir yanına giderek, sosyal medyada tartışmalara konu olmuş heykelleri inceliyor.

Alibeyköy’ün mısırı, Denizli’nin horozu, Diyarbakır’ın karpuzu, Gemlik’in zeytini, Rize’nin çay bardağı, Mut’un Karacaoğlan ve Karacakız’ı… Her biri çok tartışılıp sosyal medya yıldızı olan şehir heykelleri, ilk kez bir GAİN Orijinal belgeselinde buluşuyor.

Ünlü oyuncu Aslı İnandık onları yerinde inceleyerek bir belgeselci hassasiyetiyle sorguluyor: Bunlar gerçekten heykel mi? Heykel nedir? Estetik açıdan nasıl değerlendirilmelidir? Güzel veya çirkin denerek tanımlanabilir mi? Tüm ciddiyetiyle komediye göz kırpan neo-belgesel “Heykel mi?” şimdi GAİN’de yayında.

İnandık, programda bu soruların peşinde şehir heykellerini ciddiyetle anlamaya çalışırken, önce temel bilgilerden yola çıkıyor, müzelerden akademiye pek çok adresi ziyaret ediyor. Ardından yerel araştırmacılarla, medikal uzmanlarla, muhit sakinleriyle, hatta bu heykellerden bazılarını üretmiş sanatçılarla bizzat görüşüyor. “Neo-belgeselcilik” anlayışı kapsamında, konunun uzmanlarının yanı sıra hiç uzman olmayanların da görüşüne başvuruyor.

Kiminin alay ettiği, kiminin “Temsil nesnesidir, sanat eseri olma ihtiyacı yoktur” deyip normalleştirdiği bu heykeller hakkında, “Bir sanat galerisinde görsek sürreal pop art derdik” diyenler ise meseleyi bambaşka bir bağlama oturtuyor.

Şehir heykelleri hakkındaki kapsamlı ve bilgilendirici içeriğinin yanı sıra komedinin sınırlarını da zorlayan yeni GAİN Orijinal belgeseli “Heykel mi?”,  GAİN’den izlenebiliyor.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu