Yazarlarımız

Astrolog Filiz Özkol, Masumlar Apartmanı’nı yazdı…”Masumiyet nerede kaybolur?”

Ünlü astrolog Filiz Özkol, oyuncu kadrosunda yeğeni Merve Dizdar’ın da “Gülben” karakteriyle yer aldığı TRT1’in iddialı dizisi Masumlar Apartmanı’nı yazdı..


 

Masumlar Apartmanı dizisi TRT 1 ekranlarında başladı. Uzun süredir böylesine anlamalı ve seyirciyi kendine bağlayan bir diziye hepimiz hasret kamıştık. Gerçek bir hikayenin anlatıldığı dizi Gülseren Budayıcıoğlu’nun ‘’Madayonun İçi’’ kitabından uyarlama. İlk bölümü ile dikkat çeken Masumlar Apartmanı’nın oyuncu kadrosu, ekranların deneyimli isimleri ile yol almaya başladı.

Oyunculuğu gerçekten takdir ettiğim yeğenim Merve Dizdar’a biraz torpil geçmek istiyorum. Gerçekten muhteşem bir yetenek sergilerken, tüm diğer oyuncuları da, ayakta alkışlamamak mümkün değil.. Yaşanmış hikayelerin tadı başka oluyor. Herkes biraz daha dizinin oyuncularına kendini yakın hissediyor. Hepimiz, benliğimize yakın bir karakter profili bulabiliyoruz.

İçimizde yaşattığımız duygular ekrandaki kişiyle birleşiyor ve bizim kendimize yolculuğumuz başlıyor. Sözde ‘’Geçmiş’’ ama geçememiş ne varsa atağa kalkıyor ve belki de dibe vurmuş açığa çıkmayan yaşam hikayelerimizle yüzleşiyoruz.

Evet!… Özlediğimiz gerçek senaryonun sunuş şekli bize hiç de yabancı değil. Hepimizin çocukluğunun geçtiği temel aile bireylerimizle yaşadığımız bir hikayemiz var. Üstelik çoğu zaman psikologların kapısını aşındırdığımız ve yüzleşmekten korktuğumuz takıntılar ve travmaların edinildiği korkularımızın temelinde ailevi olaylarımız yatmıyor mu?

Gözle görülmeyen, elle tutulmayan travma en sinsisi sanırım… Aile içi gelişimsel travma… Baktığınızda her şey yerli yerinde görünüyor ama halının altını kaldırdığınızda altından nicelerin birikmişliği ortalığı sessizce kasıp kavuruyor..

Travma çok büyük bir olay olabildiği gibi, göz ardı etmeye çalıştığınız ince bir acı da olabiliyor. Ancak travma hangi şekil ve boyutta olursa olsun kişiyi etkiliyor. Travmatik bir olay yaşadıktan sonra, birçok insan diğerleriyle ilişkilerinin etkilendiğini fark ediyor. Bu tür olayların zorlayıcı etkilerinden biri arkadaşlar, aile, ve diğer kişilerle ilişkilerin etkilenmesi oluyor ve bu durum oldukça yaygın olarak görülüyor..

Bireysel yaşanan travmalar genellikle sessizce yaşanıyor ve kendimizi kişisel hapishanemizde hissetmemize neden oluyor.

Masumiyet nerede kaybolur?

Bazen birine çok saygı duyar ve onu yüceltirsiniz. Hatta bu kendiniz bile olabilirsiniz. İlk hayal kırıklıkları önemlidir. İlk saygının yok olduğu anların üzücü olması büyük bir boşluk yaratır. Dünyaya ve yaşama boş bakmaya başlarsınız. Değerlerinizin eksilmesi ve sonraki zamanda nasıl ilerleyeceğinizi düşünürsünüz. Yolun başında olmanız oldukça, sarsıtıcı duygusal bir depremdir. Oysa neler hayal etmiştiniz. Sevdiğiniz her şey, size ait ve bir parçanız gibiyken, hızla en acı çehresini size göstermiştir.

En kötüsü sonunda alışırsınız. İnanmamaya başlarsınız, ne kendinize ne de bir başkasına. Zorlu bir sürecin yol ayrımındasınızdır.. Zihniniz sürekli tetiktedir. Hayatınızın her devresinde binlerce sorularla dolaşırsınız. ‘’Ya yalan söylüyorsa’’ düşüncesi ömrünüz boyunca; artık hep size eşlik edecektir. ‘’ GÜVEN ‘’duygusu herkesin özlediği kelime olacak fakat hiç kimse bu duyguya kendini teslim edemeyecektir. Çevresinde karşılaştığı her minik çocuk, geçmiş masumiyetini hatırlatacaktır.. Paylaşımlarımızdaki samimi kelimelerimizi asla yaşantımıza geçiremeyecek, masumiyetimizin bitişinin adına ‘’OLGUNLAŞMAK ‘’ diyeceğiz.

‘’MASUMLAR APARTMANI’NI ‘’ bir kez daha kutluyor ve bizi böyle bir hikaye ile ekranlara bağladığı için başta TRT kurumuna ve emeği geçen herkese teşekkürü bir borç biliyoruz. Yolu açık olsun.

ASTROLOG FİLİZ ÖZKOL / MEDYABEY

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu