Yaşam

Astrolog Şenay Yangel’e göre 2017 nasıl geçecek?

Dr. Şenay Yangel, astroloji konusunda doktora yapmış özel bir isim. Prensip olarak siyasilere danışmanlık vermeyen Yangel ile Posta gazetesinden Canan Danyıldız konuştu. Yangel, 2017 ylıyla ilgili düşüncelerini paylaştığı röportajında 2017 için umut dolu bir tablo çizdi. “Bu yıl ülkemiz için daha iyi bir yıl olacak, her konuda birlikte hareket edeceğiz” diyen Şenay Yangel, yine çok konuşulacak yorumlar yapmaktan da geri kalmadı.

İşte, Canan Danyıldız’ın bir solukta okuyacağınız Şenay Yangel röportajı:

■ 2017’de Türkiye’yi neler bekliyor?

Türkiye’nin burcu Akrep, yükseleni Yengeç, ay burcu İkizler. Mart’tan itibaren yapılanma, uzlaşma yılı olacak. Mali açıdan çok daha iyi olacak. Mart’ın sonuna kadar kazalar, terör olayları olabilir.

4 yıldır gizlenen bilgilerin de ortaya çıkması, sarsıcı etkiler doğurabilir. Ama her şeye rağmen 2017 çok daha iyi bir yıl olacak.

■ Size siyasiler geliyor mu? Var mı seçim zamanı kapınıza gelen?

Ülkemi çok seviyorum; ama prensip olarak siyasilere bakmıyorum.

■ Sizi en şaşırtan en acayip harita okumanız neydi?

Suriye ile Türkiye arasındaki gerginlik… Canlı yayında gökyüzünün gerginliğe işaret ettiğini söylemiştim. “Ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?” dediler.

Çünkü o dönem Tayyip Erdoğan başbakandı ve Esad ile arası çok iyiydi. Bir de Soma faciasını haber vermiştim.

■ Danışmanlık verdiğiniz çok ünlü isimler de var.

Bülent Ersoy, Nur Yerlitaş, Asena.

■ Eğlenceli bir danışanınız var mı?

Cemil İpekçi! Bir defilesini Ankara’da yapacaktı. Haritasına bakarak Ankara’nın ona uygun olmadığını söyledim. Ama davetiyeler filan basılmış! Telefonu yüzüme kapadı ve yanıma geldi. “Mardin’de olsun” dedim.

Ve o yıl İngiltere Kraliyet ailesinden taç aldı, ‘Modanın Kraliçesi’ diye.

“Astroloji haram değil”

■ Astroloji his mi matematik işi mi?

Astroloji matematiksel bir iş.

■ Bu iş matematikse, niye bir astrolog doğru okur, diğeri yanlış hesap eder?

Eğitimi yoksa yanlış okur. 14 yaşından beri astrolojiyle ilgiliyim ve baba soyumda müneccim olan bir isim var. Hisle ilgili olsaydı, bu eğitimleri almam gerekmezdi. Nasılsa soyumda var derdim!

■ Eski zamanlarda müneccimler matematik eğitimi alır mıydı?

Tabii! Dünyadaki ilk astroloji okulunu Osmanlılar açmış. 17. yüzyılın sonuna kadar Sadullah Efendi, Ali Kuşçu gibi pek çok müneccimbaşı görev yapmış.

■ İslam’da geleceği bilmek haram değil mi?

Falcılık ve büyücülük 4 büyük kitapta da yasak. Astroloji geleceği bilmek değil. Haram ise padişahların nasıl müneccimbaşı oluyor? Ali Kuşçu Fatih Sultan Mehmet’e müneccimbaşılık yapmış bir isim. Astroloji haram değildir.

■ Padişahlar müneccimbaşına her şeyi danışır mıydı?Misal, cariyeleri seçerken?

Cariyeleri sormazlardı. “Ne zaman savaşa çıkılmalı, ekin ekilmeli?” gibi konularda danışılırdı.

‘HARİTA ASLA YANILMAZ’

■ Kadınlar mı erkekler mi daha çok danışıyor?

Yarı yarıya… Kariyerden tut da ameliyata kadar her konuda geliyorlar.

■ Bir yandan burçsuz yapamıyoruz, bir yandan da hiç ciddiyeti yok!

Astroloji fal değildir! Falcı ve büyücüler tekke ve zaviyeler kanununda kendilerini korumak için ‘astrolog’ unvanı alıyor. “12 burç vardır, 12 tip insan vardır” dersen olmaz.

■ Siz de televizyona çıkıp yapıyorsunuz?

Batı, Çin ve Hint astrolojisini birlikte değerlendirdiğim için yorumlarım diğerlerinden farklı. Çoğunuz Batı astrolojisini bilirsiniz. Ben bir ayı bölüp 10’luk dilimlerle değerlendirme yapıyorum.

■ Kafam karıştı…

Burçlar ayın 20’sinden 20’sine değişmez. Diyelim sen 20 Mayıs’ta doğmuşsun, kendini Boğa sanıyorsun. Ama o yıl güneş 18 günde döngüsünü tamamlamış olabilir. 3 sistemi kullanarak haritaya bakmak lazım.

■ Yıldız haritası/doğum haritası; çok mu kıymetli?

Kişinin PIN kodu gibi, çok önemli. Seninle ilgili bütün bilgileri verir. Kim olduğunu öğrenirsin.

■ Doğum haritasıyla kötü şeyleri engelleyip daha iyi bir hayat yaratabilir miyiz?

Doğum haritanı değiştiremezsin. Ama doğru rehberlikle zararlı enerjilerle başa çıkabilirsin.

■ Hiç yanıldığınız olur mu?

İşin içine duygularımı kattığımda yanıldığım oldu. Astrolojide haritalar asla yanılmaz, bir uzmanın da onu yanlış okuma gibi bir lüksü olamaz.

■ Bu gökyüzü, habire dünyanın kötülüğü için mi harita çiziyor?Dünyanın çivisi çıkmış durumda!

Pek çok gezegen geçiş halinde, milyonlarca yıldız var. E hepsi dünyamızı da etkiliyor tabii.

■ Bütün dünya ‘Her şey kötü gidecek enerjisi’ yaydığında ne olur?

Düşünce gücüyle bir şeylere sahip olacak olsaydık, bankada milyon dolarlarım olduğunu hayal ederdim. Çalışmadan, hiçbir şey olmaz.

‘DOĞUM HARİTASINA YILDA 1 KEZ BAKILIR’

■ Ne sıklıkla doğum haritasına bakılır?

Yılda bir.

■ Kendinize de yılda bir mi bakarsınız?

Eşime ve kendime 6 ayda bir yeterli oluyor. Kendi yapmadığım bir şeyi danışanlarıma önermem. Çok sık arayan danışanlarım oluyor, reddediyorum. Sen bana ne sorarsan sor, haritadaki işleyiş değişmez.

■ 13’üncü burç doğru mu?

Bu tam bir savsata!

■ Astroloji bu kadar kıymetli ya, dünyanın geri kalanı neden yararlanmıyor?

Yararlanmadığını kim söylüyor? Bugün Beyaz Saray’ın bile astroloğu varsa, Trump bile ona teşekkür ettiyse; Hindistan’da, Japonya’da başlı başına üniversitelerde okutuluyorsa, sence millet ilgisiz mi?

2017’DE 12 BURÇ

KOÇ: Hayatınızı yeniden yapılandıracaksınız. Yarım kalan bir aşk hikayesi karşınıza çıkabilir ve bir anda evliliğe giden yolda ilk adımı atabilirsiniz. Yılın 2’nci yarısı karlı yatırımlar yapabilirsiniz.

BOĞA: Yarım kalan, engellenen işlerinizi tamamlayacağınız bir yıl. Bekar Boğalar, aşkı öğretecek özel insanla bir araya gelebilirsiniz. Evli Boğalar, eşinizle ilişkinizde aşk, güven ve sevginin gücü sizleri birbirinize daha yakınlaştıracak.

İKIZLER: Geçmişin gölgesini arkada bırakıp yenileneceksiniz. Yılın ilk yarısı aşk hayatınız oldukça karışık olabilir. Birden fazla kişinin duygusal yakınlığı doğru seçim yapmanıza engel olabilir. Mali açıdan olumlu bir ilk yarı var.

YENGEÇ: Şikayetçi olduğunuz her konuda mücadele etmeli, hayatınızı size değer veren kişilerle doldurmayı tercih etmelisiniz. Bekar yengeçler aşklarını evlilikle taçlandırabilir.

ASLAN: Yılın ilk aylarında ailenizle sorunlar yaşayabilir; aile büyüklerinin sağlık sorunları ile ilgili olaylar deneyimleyebilirsiniz. Sevgi üzerine kurulu beraberliklere imza atabilirsiniz.

BAŞAK: Zorluktan kolaylığa, belirsizlikten netliğe erişeceğiniz enerjilerle karşı karşıyasınız. İlişkilerinizde önemli gelişmeler, bitişler ve başlangıçlar yaşanabilir.

TERAZi: Sizin için maddi-manevi iyileşme, toparlanma ve başarı yılı olacak. Kalıcı beraberliklere adım atabilirsiniz.

AKREP: Yeni bir iş imkanı elde edebilir, zararlı ortaklıkları sonlandırabilirsiniz. İlişkilerinizde sorunlar varsa karşılıklı kararlar ile bitirebilirsiniz.

YAY: Gökyüzü size iş ve aşk hayatınızda köklü değişimler getirecek. Özel hayatınız olumlu yönde etkilenmeye başlıyor ve kırılan, dağılan kalbiniz aşkın iyileştirici gücüyle şifalanıyor.

OĞLAK: Arınma, uyanış ve sevginin önemini daha derinden anlayacağınız bir yıl. Hayatı sevmeye, doğru insanla yaralanmış yüreğinizi esaretten kurtarmaya başlayacaksınız.

KOVA: Güvendiğiniz kişilerin sizi kendi çıkarları için yarı yolda bırakmalarından dolayı üzülebilirsiniz. Özel insan Mart ayında karşınıza çıkıp aşkın derinliğine sizi çekecek.

BALIK: Bu yıl her alanda sorumluluk almalı, kararlı olmalısınız. Gökyüzü bu yıl aşkta heyecan verici, kalıcı beraberlikleri müjdeliyor.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.
Başa dön tuşu